Čištění koberců, kvalita a spolehlivost - Nový Jičín

Běžné vysávání dokáže koberec zbavit různých povrchových nečistot, avšak nikdy nezajistí dokonalé vyčištění. Na to jsou zde speciální čistící přístroje, které kvalitně a spolehlivě odstraní z Vašeho koberce veškeré nečistoty.

Důvody pro profesionální čistění koberců

Jistě si říkáte, že Vaše koberce vypadají čistě a že pravidelné vysávání je dostatečné a koberce není nutné více čistit. Opak je pravdou, běžným vysáváním koberce zbavujete jen povrchové špíny, avšak nečistoty usazené uvnitř, včetně roztočů, zůstávají. Z toho důvodu je** profesionální čistění koberců doporučování alespoň jednou ročně.**

Roztoči – proč žijí v kobercích?

Největším problémem jsou právě roztoči, kteří žijí nejen v matracích, ale právě i v kobercích. Jedná se o velmi malé (okem neviditelné) pavoukovce, kteří se živí odumřelými organickými hmotami (např. kůží). Právě proto se jim velmi daří v kobercích a matracích, kde je díky člověku této hostiny velké množství.

Roztoči – proč jsou nebezpeční?

Ano, okem jsou neviditelní, ale to ještě neznamená, že bychom je měli ignorovat. Roztoči jsou nebezpeční zejména proto, že jsou schopni vyvolávat nepříjemné alergické reakce či jiné obtíže, kterých se lze zbavit pouze tím, že je zlikvidujeme. A co víc, tyto reakce mohou nastat i u lidí, u kterých se dříve nikdy neobjevily.

Roztoči – jak se jich zbavit?

Jedním z hlavních důvodů, proč si lidé nechávají čistit koberce je právě snaha zbavit se roztočů. Existuje několik technik čistění, přičemž pro odstranění roztočů je nejúčinnější extrakční čistění, tedy čistění přístrojem, který využívá vodu smíchanou se speciálním přípravkem, jež vstřikuje na koberec a pak pod velkým tlakem vysává zpět.

Metody čistění koberců

V následujících odstavcích si však představíme všechny techniky čistění koberců. Jedná se zejména o výše zmíněnou extrakční metodu čistění koberců, dále metodu kartáčovou či nakonec metodu čistění pomocí suché pěny.

Extrakční metoda čištění koberců

Extrakční metoda je jednou z nejčastěji využívaných a také nejefektivnějších způsobů čištění koberců. Je prováděna pomocí speciálních čistících strojů, které používají buď pěnu či vodu spolu s čistícími přípravky. Přístroj pak vstřikuje na koberec použitou tekutinu či pěnu a okamžitě ji vysává zpět do určené nádoby. Doba vysychání koberce závisí na použitém přístroji a zvolené pěně či vodě, průměrně se jedná o 6 hodin.

Kartáčová metoda čištění koberců

Další metodou čistění je kartáčová metoda, která často předchází samotnému extrakčnímu čistění. Jedná se o metodu „suchou“, kde je koberec čištěn pouze vysátím a dále pomocí stroje s rotačními kartáči.

Čistění suchou pěnou

Další možný způsob, jak čistit koberce, je využití suché pěny. Takto lze čistit koberce i sami doma bez pomoci firem, jelikož přípravky obsahující suchou pěnu jsou volně prodejné a není nutné mít speciální přístroje (stačí běžný vysavač). Avšak i firmy nabízejí profesionální čistění pomocí suché pěny a speciálních přístrojů, které je samozřejmě efektivnější. Přístroj funguje tak, že nanese suchou pěnu a následně ji kartáči zapracuje do koberce. Poté, co pěna uvolní nečistoty, je i s nimi odsáta zpět pomocí výkonného vysavače.

Extrakční čištění koberců

Vzhledem k tomu, že extrakční čištění je jedno z nečastěji využívaných a nejvíce účinných čištění, představíme si tento typ ještě o něco blíže.

Postup extračního čištění koberců

Před samotným extrakčním čištěním je nutné zjistit, zda jsou na koberci nějaké větší skvrny či velmi znečistěná místa. Pokud ano, je nutné na ně nanést speciální čistící prostředek, který se musí nechat chvíli působit. Poté začne samotné čištění pomocí speciálního přístroje, který je schopen vyčistit až 50 m2 za hodinu. Doba závisí samozřejmě na znečistění koberce, ale také i na výšce vlasu koberce. Po samotné proceduře čistění, která je popsána výše, je z koberce ještě jednou vysáta zbylá voda. Přesto není vždy možné odstranit úplně všechnu a koberec musí po několik dalších hodin schnout.

Výhody extračního čištění koberců

Tento typ čištění je tak populární zejména kvůli mnohým výhodám, jež skýtá jeho použití. Ať již se jedná o samotnou velmi kvalitní proceduru, o plynoucí zdravotní přínosy či o regeneraci koberce.

Pokud srovnáte strojové mokré čištění s klasickým ručním drhnutím, které je nutné provádět kartáčem pomocí různých přípravků, jistě oceníte jeho jednoduchost. Ke strojovému čištění jednoduše potřebujete daný stroj a trochu času (pokud stroj nezapůjčíte i s obsluhou). Koberce nejsou mechanicky poškozovány a není nutná tak dlouhá doba schnutí, jako při ručním mytí.

Tento proces dokáže beze zbytku odstranit veškerý prach a roztoče, což je důležité zejména pokud máte v rodině alergika. Právě ti nejvíce trpí přítomným prachem, jež způsobuje jejich alergii, nemluvě o alergických reakcích vyvolaných roztoči.

Odstranění nečistot po domácím zvířeti

I v případě vlastnictví domácího zvířete je nutné věnovat zvýšenou pozornost uklízení a tedy i čistění koberců. Někdy není již na koberci nečistota po zvířeti vidět, ale stále může být cítit a není zdravé nechávat takto znečistěný koberec v obytných prostorech. Extrakční čistění dokáže účinně odstranit i skvrny tohoto typu.

Regenerace koberce

Čistící přístroje koberec nejen čistí, ale dokáží jej i regenerovat, přesněji řečeno regenerují vlas koberce. Při čistění nejsou používány žádné chemické přípravky, které by narušily strukturu vlasu. Naopak se jedná o přípravky, které regenerují koberec a obnovují jeho původní vlastnosti. Při čistění také nedochází k žádnému mechanickému poškození přístrojem a koberec je krásně provoněn a změkčen.

Co vše přístroje na čištění koberců dovedou

Všechny firmy využívají k čistění podobné typy přístrojů, které jsou vyvinuty tak, aby zajistily:

  • odstranění všech skvrn a nečistot
  • šetrné čistění nepoškozující koberec
  • regeneraci koberce
  • hloubkové čistění
  • odstranění prachu a roztočů
  • zlepšení vzhledu koberce

Nabídky firem na čištění koberců

Nikdo nepředpokládá, že si lidé budou pořizovat finančně náročné čistící stroje, aby si čištění prováděli pravidelně sami. Na to se specializují úklidové firmy, které nabízejí zajištění čištění právě pomocí vlastních strojů a zaměstnanců či firmy, které čistící stroje pouze půjčují.

Čistění pomocí stroje není nijak složité a měl by jej zvládnout každý, proto záleží jen na Vás, zda si chcete čistění provést sami či dáte přednost zaplacení pracovníka, jež bude stroj obsluhovat a ušetří Vám práci. Rozhodnutí může také záviset na tom, zda požadujete i jiný typ úklidu, který úklidová firma samozřejmě zajišťuje.

Ceny čištění koberců

Ceny za půjčení strojů jsou stanovovány na den, případně na víkend. Cena za víkend většinou nepřesahuje 500 Kč. Co se týče ceníku firem, které úklid i provádějí, zde jsou stanoveny ceny nejčastěji za m2 vyčištěného koberce. U koberce byste neměli zaplatit více jak 20 Kč za m2. Často jsou ceny však velmi rozdílné a vzhledem k tomu, že většina firem, až na výjimky, používá obdobné přístroje stejné značky, je důležité projít pečlivě nabídky firem a vybrat cenově nejpříznivější. Často je do ceny započítána i doprava.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16336 (novesluzby.cz#22546)


Přidat komentář