Bytové osvětlení, výběr, druhy

Jednoduché, elegantní, stylové nebo extravagantní osvětlení? Ať už dáváte přednost jakémukoli typu osvětlení, jistě se shodneme v tom, že skvěle dotváří interiér našeho domova, navozují útulnost, zabydlenost, ale i intimní atmosféru.

Co je důležité při výběru osvětlení

 • Místo určení jednotlivého osvětlení
 • Typ svítidla
 • Kvalita svítidla
 • Vzhled svítidla – ladění s celkovým interiérem dané místnosti, zda se jedná o modernu, klasiku, rustikál aj. Také, jaké materiály převládají v příslušné místnosti.
 • Funkčnost svítidla
 • Úspora energie

Typy svítidel v bytě

Na trhu svítidel se můžeme setkat s různými typy.

Bodová svítidla

Nejsou u Vás stropy příliš vysoké? A při volbě závěsných stropních svítidel by se tak výška opticky ještě zmenšila? Pak volte určitě bodová svítidla. Kromě toho je jejich značnou výhodu možnost libovolného nasměrování, dle Vašich požadavků. Bodová svítidla jsou velmi oblíbená, moderního, nadčasového vzhledu, ať už kovového, nebo dřevěného. Bodové osvětlení volte především tam, kde nepotřebujete intenzivní zdroj osvětlení, jako je například předsíň, hala, toaleta apod. Případně byste do svítidla použili silnější žárovku, zářivku.

Podhledová svítidla

Osvětlení, jenž je zapuštěné například ve skříních, prosklených barech, zrcadlech, komodách, čele postele aj. chcete-li vytvořit intimní atmosféru, stačí zhasnout veškerá světla a zapnout jen podhledové svítidlo. Oceníte je také pro osvětlení šatních skříní, pracovní kuchyňské linky, v koupelně.

Stojací lampy, stolní lampy

Představují praktického i vkusného pomocníka, a to nejen do ložnice, ale i pracovny, dětského pokoje, do obývacího pokoje. Do pracovny, dětského pokoje a ložnice se hodí malé lampičky. Do obývacího stojací, u kterých můžete vybírat z nepřeberného množství tvarů i materiálu stínícího krytu.

Stropní svítidla

Řadí se mezi nejčastěji a nejpraktičtější typ svítidla. Z toho důvodu i jejich výběr je nejširší, co se týče barev, tvarů. Oceníte je v místnostech s vysokými stropy, protože opticky dokážou snížit výšku stropu.

Nástěnná svítidla

Tato svítidla jsou vhodná pro umístění například do chodeb, obývacího pokoje, koupelny, dětského pokoje.

Další typy svítidel

 • Závěsná svítidla
 • Svítidla nouzová
 • Svítidla senzorová
 • Lankové systémy
 • Stropní lišty
 • LED svítidla

KOLARZ - KAAL PRAGUE s.r.o

Bytové osvětlení podle místa určení

Svítidla do haly, předsíně, chodby – jakmile vstoupíte do předsíně, je vhodné, abyste nešli do tmy, tj. volte svítidlo, které Vám zajistí okamžité možné rozsvícení. Můžete volit také senzorová, čidlová svítidla, která reagují na Váš pohyb.

Svítidla do koupelny, na toaletu – do koupelny můžeme volit hned dvě různá svítidla, kdy jedno, silné by mělo být nad zrcadlem, kdy potřebujeme vědět, že nepůjdeme do práce s make-upem, jako klauni a dalším, stropním, které může být naopak intimního rázu, a to při relaxační koupeli v pěně, při svíčkách apod. Na co je však důležité pamatovat při výběru osvětlení do koupelny, aby dané svítidlo splňovalo potřebné parametry proti případnému vniknutí stříkající vody. Svítidla do koupelny musí disponovat zvýšenou ochranou IP, a to před vniknutím vlhka do svítidla.

Svítidla do jídelny, kuchyně – v kuchyni je dobré volit hned několik možností osvětlení, a to nad dřez, varnou desku, pracovní kuchyňskou desku, jídelní stůl.

Svítidla do obývacího pokoje – v obývacím pokoji trávíme většinu našeho volného, relaxačního času doma, pokud nepočítáme čas spánku. V obývacím pokoji si čteme, pracujeme na počítači, cvičíme, sleduje televizi, organizujeme sedánky apod. Z toho důvodu je zapotřebí volit takové osvětlení, které nám umožní jeho libovolné směrování. Můžeme využít centrálního osvětlení nebo bodových světel.

Svítidla do pracovny – v pracovně se povětšinou soustřeďujeme u stolu, ať už počítačového, nebo u takového, u kterého šijeme, vytváříme nejrůznější designérské kousky. Z toho důvodu je dobré volit například stolní lampy a to především s ohebným kloubem.

Svítidla do ložnice – ložnice by měla především sloužit na spaní a pro intimní chvíle, případně na chvíle strávené nad knihou, časopisem. Z toho důvodu je vhodné volit osvětlení, jenž bude mít uklidňující dojem. Pro případné čtení si také pořiďte lampičky k posteli a máte-li v ložnici i šatní skříně, je vhodné zabudovat do těchto skříní osvětlení, kdy při otevření skříní se automaticky rozsvítí světla.

Svítidla do dětského pokoje – u svítidel pro děti, vybírejte taková, které budou nejen funkční, praktická, ale také obrazotvorná, a to zvláště, kupujete-li svítidlo pro menší děti. Svítidlo může být pestrobarevné a symbolizovat například postavičku z večerníčku. Nezapomínejte také na to, že žárovka, ať už klasická, nebo úsporná, by měla být kryta, tj. aby se dítko nedívalo přímo do světelného zdroje, protože by u něj mohlo případně dojít k poškození zraku.

KOLARZ - KAAL PRAGUE s.r.o

Bytové osvětlení dle materiálu

 • Skleněná svítidla
 • Kovová svítidla
 • Svítidla z rýžového papíru
 • Opálová svítidla
 • Svítidla s polykarbonátovými stínítky

Výběr žárovek do vybraného osvětlení

LED svítidla – jejich využití je vskutku široké. Můžete je použít pro osvětlení v ložnici, nočního osvětlení chodby, schodiště, šatních skříní, nad pracovní kuchyňskou desku. Jsou přímo ideální pro místa, u kterých potřebujete dlouhodobé energeticky úsporné osvětlení. V čem spočívají výhody LED svítidel? Jejich světelný výkon je mnohem lepší, než u klasických žárovek; jsou odolné proti nárazům, rozbití; nehrozí u nich, že by praskly, při častém rozsvěcování, oproti klasickým žárovkám; významně snižují náklady na údržbu a provoz osvětlení; disponují velmi nízkou spotřebou, a to i oproti úsporným zářivkám; vynikají enormně dlouhou životností; jsou šetrné vůči životnímu prostředí; a co víc, můžete u nich volit z celé škály barev.

Kompaktní zářivky – nebo-li úsporná žárovka nahrazuje klasickou žárovku, je k dostání však v nejrůznějších tvarech a velikostí. Jejich výhody spočívají v úspoře energie až o 80% oproti klasickým žárovkám, také vynikají vysokou životností.

Kompaktní fluorescenční zářivky – v případě, že hledáte efektivní náhradu klasické žárovky, máte s touto zářivkou vybráno, neboť zaručují stejný světelný výkon, ovšem spotřeba energie je až o 80% menší, ve srovnání s klasickými žárovkami. Navíc disponují také mnohem delší životností. Na co je však dávat si pozor při jejich koupi je to, že vydávají jiné světlo, než klasické žárovky, z toho důvodu si kontrolujte při nákupu etikety s určením barvy světla.

Klasické žárovky – dle informací, by do konce příštího roku, tj. 2012 neměly již být v prodeji žádné klasické žárovky, a to z důvodu platných norem. I klasické žárovky však mají svoje výhody, a to v pořizovací ceně, příjemném světle, jednoduché údržbě i instalace.

Halogenové žárovky – představují náhradu klasických žárovek. Jejich výhoda spočívá v delší životnosti, navíc jsou úspornější, oproti klasickým žárovkám. Tento typ žárovek volte do místností, kam často nechodíte, respektive často za sebou nerozsvěcujete, jako například je koupelna, sklepní prostor, toaleta. Halogenové žárovky nedávejte do bodových svítidel, jenž jsou umístěná, respektive zapuštěná v podlaze, nebo na schodech, na zdi, a to z důvodu, že jsou příliš horká a mohla by Vám, dětem, nebo domácím mazlíčkům případně způsobit popálení.

Xenonové žárovky – jedná se o úspornější typ žárovek, než jsou klasické. Vynikají extrémně dlouhou životností, cca 3 000 hodin, a co víc, vyzařují až o 3x více světla, oproti halogenovým.

Kryptonové žárovky – žárovky, které disponují vysokou odolností proti případným nárazům, také se mohou pochlubit vysokým měrným světelným výkonem, a to právě díky plynu kryptonu. Patice žárovky je odolná proti korozi.

KOLARZ - KAAL PRAGUE s.r.o

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16332 (novesluzby.cz#22307)


Přidat komentář