Módní hantýrka

Outfit, Dress code, Look, Lifestyle. Tyto a spousta podobných výrazů na nás číhá v časopisech, ale i v běžném hovoru. Víte, co tyto výrazy znamenají? Připravili jsme pro vás seznam oblíbené módní hantýrky.

Antik look

Pojmem Antik look označujeme starobylý vzhled tkanin, oděvů nebo módních doplňků. Je inspirován samozřejmě obdobím Antiky a typická je pro něj starobylá patina, které se docílí speciálním chemickým nebo mechanickým procesem. Svým tvarem oblečení také připomíná období starého Řecka. Oblečení je často tvořeno pouze kladenými a minimálně sešívanými kusy oděvu.

Art-déco

Původně výraz Art- déco označoval zkrácený název Mezinárodní výstavy dekorativního umění a moderního průmyslu v roce 1925 v Paříži. Na této výstavě vystavovali své výtvory přední světoví módní tvůrci. Výstava byla velmi úspěšná a stala se inspirací pro jasné a velmi výrazné grafické kresby. Tyto kresby se objevovaly také na textilu na sklonku 20. let 20. století a opětovný boom zažily v 70. letech 20.století.

Astro look

Módní styl inspirovaný kosmickými lety. Pro tento styl jsou typické třpytivé, lesklé a lakované textilie zejména v chladných modrošedých nebo stříbrných barvách. Oblečení má spoustu kapes a efektních doplňků v podobě zipů a podobně.

Baby doll

Módní styl z konce 40.let 20. století. Původně výraz Baby doll označoval dvoudílné dámské pyžamo. Vrchní díl byl volný s krátkými  balónovými rukávy a krátké nabírané kalhoty byly dole stažené gumou.

V 60. letech se tímto prádlem nechal inspirovat návrhář Jacques Griffe a podobný střih využil na dámských šatech. Dnes se výrazem Baby doll označuje top podobného tvaru.

Basics

Jedno slovo označující základní kousky oblečení, které by neměly  chybět v žádném šatníku. Klasickými oděvy, bez kterých se neobejdete, jsou bílá

košile, tmavé kalhoty, sako, černá sukně a černé šaty. Na tomto oblečení byste určitě neměli šetřit a měli byste investovat do kvality. Jedná se totiž o nadčasové kousky, které vám v šatníku pár let vydrží a díky kterým nebudete mít problém se vhodně obléknout pro kteroukoliv příležitost.

Business look

Označuje decentní, elegantní a kvalitní oblečení, které je typické pro formální a zejména pracovní schůzky a prostředí. Základním kamenem v pánském  šatníku je kvalitní oblek s košilí a kravatou. U žen je to pak kostýmek  tvořící halenka, sako, kalhoty nebo sukně. Pro business look jsou typické decentní barvy a střídmý vzhled.

Butik (butique)

Obchod s módou, kde najdete výrobky zpravidla pouze jedné značky.

Capri

Dámské tříčtvrteční kalhoty s úzkými nohavicemi a rozparkem na dolním lemu. Jako první je do světa módy uvedl návrhář Emilio Pucci, který se nechal inspirovat kalhotami italských rybářů.

Casual look

Casual look zahrnuje oblečení nedbale uvolněného charakteru. Svým vzhledem je typické pro volný čas, ale také pro neformální akce. V některých firmách, kde je předepsán oděv připomínající business look,  je povoleno v určitý den (zpravidla v pátek) přijít v neformálním pohodlném oblečení. Tento den bývá označován jako Casual day.

City look

Nedbalá elegance vhodná pro pobyt ve městě, ve kteroukoliv denní hodinu. Pánské oblečení je na hranici mezi business look a casual look. Dámy mají širší pole působnosti a v současné době lze do pojmu city look zahrnout vtipnou, ale vkusnou kombinaci všeho se vším.

Cool

Označuje velmi moderní vzhled, který je v souladu s posledními módními trendy. A to nejen v oblečení, ale také v technice apod.

Country look

Původně anglický sportovní styl určený speciálně na hon pořádaný britskou šlechtou. Odtud se rozšířil dál

do módního světa. Typickým vzorem pro country look je káro, které se objevuje nejen na košili, ale třeba také na saku.

Dandy look

Termín Dandy v 19.století označoval muže, který velmi dbal na vytříbený vzhled. Styl Dandy look je založen na jednoduchosti, střízlivých barvách a nápadných doplňcích. Z pánského šatníku se tento styl přenesl mezi dámy a v posledních letech se opět stal velmi oblíbeným.

Dress code

Označení zahrnující stanovená pravidla. Označuje jakýsi kodex, který předepisuje vhodnou a povolenou kombinaci oděvů pro muže i ženy. Dodržování těchto pravidel bývá vyžadováno u zaměstnanců mnohých firem.

Emo

Tmavé oční linky, tmavý lak na nehtech, tmavé barvy, na hlavě patka a na sobě tmavé oblečení inspirované 80. roky.  Tak nějak vypadá příznivec dnes oblíbeného trendu mezi mladými. Příznivce Ema také spojuje hudba – především punk a rock.

Etno styl

Látky a vzory typické pro etno styl jsou inspirovány původní kulturou Afriky, Indie nebo Jižní Ameriky. Tyto prvky byly velmi populární v období hippie módy a v posledních letech opět zažívají svůj návrat.

Haute couture

V překladu se jedná o velmi významné označení jakousi „nejvyšší krejčovskou třídu“. Haute couture je mezinárodně používaný výraz, který označuje oblečení šité na míru zejména v Paříži nebo  v jiných pro módní průmysl významných městech jako je New York, Londýn, Miláno. Oblečení, které se může pyšnit označení m „Haute couture“ je šité na míru pro určitého zákazníka a je vyrobeno z prvotřídních materiálů. Veškeré detaily jsou velmi propracovány a často se klade důraz na ruční zakončení. Za takto ušitý pánská oblek můžete zaplatit skoro až půl milionu korun. Termín „Haute couture“ také označuje módní domy a světové návrháře, kteří jsou proslulí exkluzivním oblečením. V přeneseném smyslu znamená samotnou francouzskou módu. Ve Francii je pojem „Haute couture“ chráněným názvem.

Life style

Anglický termín označuje životní styl jedince, které prostřednictvím různých prvků demonstruje své společenské postavení (oblečení módních značek, návštěvy určitého fitness centra, členství v golfovém klubu a podobně).

Metrosexuál

Metrosexuál je muž, který až přehnaně pečuje o svůj vzhled. Takový muž má v koupelně často více kosmetiky než jeho partnerka, chodí pravidelně na manikúru, pedikúru, kosmetiku, na solárko.

Outdoor

Zahrnuje oblečení, které je spíše sportovního charakteru a je vhodné do venkovního počasí, často do extrémních podmínek. Outdoorové oblečení prodávají zejména obchody se sportovní módou.

Outfit

Výraz outfit už u nás zdomácněl a označuje v podstatě to, co má člověk na sobě, od hlavy až  po boty. Asi je zbytečné připomínat, že vše by mělo spolu ladit.

Outlet

Outletové obchody nebo rovnou celá outletová centra jsou dnes již téměř v každém větším městě. V takovém obchodě nakoupíte luxusní značkové zboží často za třetinu  původní ceny. Jedná se o nové nenošené výrobky například ze starších kolekcí.

Unisex

Označuje oblečení, ve kterém mohou vyrazit jak muži, tak i ženy. Zahrnuje nejen oblečení, ale také módní doplňky, šperky nebo parfémy. V podstatě to znamená, že ve stejném tričku, ve kterém dnes vyrazil váš partner, můžete směle zítra do ulic i vy.

Vintage look

Nové oblečení vypadá, jako by jste ho již nosili delší dobu – toto je typický prvek vintage look. Některé části oblečení jsou záměrně vybledlé, seprané nebo otrhané. V posledních letech velmi oblíbený styl zejména u mladších ročníků.

To jsou asi ty nejběžnější módní výrazy, se kterými se můžete setkat nejen v televizi nebo v časopisech, ale můžete je zaslechnout i na ulici. Snad jste si spolu s námi osvěžili význam některých z nich. Nebo se třeba naučili i něco nového.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16244 (novesluzby.cz#23383)


Přidat komentář