Kožené výrobky, práce s kůží

Kůže nás doprovází celá staletí. Ani v dnešní moderní době neztrácí nic ze své krásy. Jen její zpracování je mnohem nápaditější a výrobky jsou v duchu dnešní módy. Navíc, často je zdobení provedené přesně podle přání zákazníka.

Kůže a výrobky z ní

Kůže je přírodní materiál, který umí vyniknout v celé řadě variant. Nejčastěji je však vyhledávaná v podobě různých doplňků oblečení. Kožené výrobky vynikají perfektním zpracováním. To však nenajdete na obyčejném trhu, kde se nabízí levné zboží. Kožené výrobky s perfektním zpracováním musíte hledat u** odborníků**. Tedy u lidí, kteří jsou mistry svého řemesla. Ti zpracovávají kůži s láskou i umem, který je z výrobku cítit. A pokud máte nějaké speciální přání, například výrobek jako dárek, nebo doplněk v určitém designu, pak právě v soukromé dílně vám vše vyrobí přímo na míru a podle vašich představ.

Kůže

Kůže patří mezi přírodní materiály a jako taková nabízí řadu možných zpracování. Její využití je velmi široké. Najdete zde hrubou silnou kůži pro pracovní použití i velmi jemnou kůži, která je vhodná pro miminka. Zpracování kůže a samozřejmě i techniky jejího zdobení patří mezi nejstarší klasická řemesla. Některé techniky se ani po staletí nezměnily, jiné naopak využívají nejmodernějších metod. Tak vznikají výrobky, ze kterých na vás jednou dýchne doba středověku a rytířských zápasů, nebo dokonce keltských dob, jindy zase doba kovbojů, tedy westernu, a pak doba moderní, dnešní, která se vyznačuje mnoha styly. Jak je vidět přírodní kůže je materiál trvanlivý, stálý a nese s sebou eleganci.

Kůže jako materiál

Mezi nejčastěji používaný materiál patří** hovězí** a telecí kůže. Za úplně nejlepší se považuje hovězí hlazenice. Zajímavostí je, že tato jemná, ale pevná kůže má paměť. To znamená, že pokud do kůže něco vyryjete, již to tam zůstane napořád a trvale, v celé kráse. Další hojně využívaná je vepřovice. S tou je to jiné. Ta se po zdobení samovolně ráda rovná a zdobení je pak málo výrazné. Kromě těchto klasických kůží se používají i exotické. Často kůže pštrosí, kterou nabízejí pštrosí farmy. Pak krokodýlí, rybí i žabí. Ty se k nám dovážejí a nejsou běžné.

Barevná kůže

Kůže se nabízí v klasických přírodních odstínech. Na přání zákazníka není problémem odstín upravit. V nabídce pak najdete kůži černou, odstíny hnědé, v barvě mahagonu, tisu, pinie, nebo i dalších barvách.

Zdobení kůže

V zásadě se využívají čtyři** techniky zdobení**. První je lisování. Jde vlastně o formu, která má určitý obrazec, který se pod lisem vtláčí do navlhčené kůže. Druhou možností zdobení je** ražba**. Ta se nejčastěji využívá u ornamentů. Jde o široký soubor razidel, většinou v podobě kovové kulatiny, na jejímž konci je ornament. Na vlhkou kůži se přiloží vybraný ornament a pomocí úderu kladívka se vyrazí motiv do kůže. Motivy mohou mít různou velikost, mohou se střídat, nebo opakovat. Razidla většinou mají různé velikosti i motivy. Třetí možností zdobení jsou** průbojníky**. Jejich použití mění kůži v ozdobnou krajku. Celek většinou vypadá opravdu krásně. Kožená krajka vzniká perforováním kůže ozdobně tvarovanými průbojníky. Poslední, čtvrtá možnost zdobení je** rytí do kůže**. Jde o nejpracnější techniku, která vyžaduje opravdu vysoký um. Nejčastěji se využívá právě u objednávek na zakázku. Kresby, motivy, i celé obrazy se ryjí do vlhké kůže speciálními otočnými noži a pomocí různých raznic se pak kůže stínuje. Ozdobená kůže se pak různě zatláčí, snižuje, nebo vyzvedává výš, což v konečné podobě zajistí dokonalé plastické provedení výtvoru.

Zdobení kůže v čase

Kůže doprovází člověka po celá staletí. Zdobení se však lišilo a často velmi výrazně. Nicméně základy zdobení a typické motivy přetrvaly do dnešní doby a stále se hojně využívají. Dokonce i ve zcela moderních interiérech.

Středověké zdobení

Ze středověku si kůže nese především květinové a geometrické ornamenty. Najdete je na dobovém oblečení, na doplňcích jako jsou pouzdra, peněženky. Ale i dobové předměty.

Keltské zdobení

To úplně základní, takzvané pohanské zdobení, mělo podobu lidských, zvířecích a rostlinných motivů, které se vzájemně prolínaly. Často nebylo vlastně poznat, o jaký motiv jde. Z výtvoru často hleděly velké oči. Keltské zdobení se pak dále vyvíjelo ke geometrickým ornamentům, které se používají ke zdobení i dnes. V mnoha podobách tak najdete různé spirálovité křivky, závitnice, spirály, kruhy a čáry, které společně tvoří poutavé obrazce.

Westernové zdobení kůže

Tento styl se zachoval dodnes a to snad ve všech jeho podobách. Zdobení kůže mělo podtrhnout bohatství nositele. Hlavním motivem byly květy, ovíjivé stonky a listy. Hojně se využívala i kožená krajka.

Moderní zdobení kůže

Dnes se ke zdobení kůže používají nejčastěji různá razidla, která určuji toho kterého designera. Ale používá se i pletení, krajkoví a řada předešlých stylů, které se velmi dobře a zajímavě kombinují. Pokud však chcete zdobení, které nenajdete nikde jinde, pak vám ho vyrobí v soukromé dílně.

Co si můžete objednat

Dětské** kožené capačky** najdete v nabídce ve všech možných barvách. Jsou kouzelné již na první pohled. Mají krásné zdobení a vybírat můžete buď neutrální barvy, jako je oranžová nebo bílá, nebo barvy pro chlapce či dívku. Klasicky růžové, červené, bleďůnce modré i tmavě modré.

Kožené opasky, pouzdra, přívěsky

Pro muže i ženy, a samozřejmě i pro děti. Kožené opasky jsou v mnoha provedeních, s krásným zdobením. Pouzdra najdete nejen v různých barvách a různě zdobená, ale i s různým účelem. Vybírat můžete z pouzder na mobil, doklady, brýle, nože, pistole, kompas, a mnoho dalších potřebných maličkostí. Přívěsky ozdobí vaše klíče, či kabelku.

Kožené kabelky, tašvice, peněženky

Opět pro každého. Vybere si muž i žena. Kabelky jsou stylové, krásně zdobené, pevné a zároveň jemné a příjemné na dotek. Tašvice se připevňují na opasek a mají stejné vlastnosti jako kabelky. Peněženky jsou ve velmi široké nabídce tvarů i zdobení. Vyberou si i děti.

Kožené kalíšky

Dodají každé láhvi i pohárku na originalitě. Zdobení i provedení spolehlivě ukáže nápoj, nebo příslušnost k určité zálibě.

Kožené spony do vlasů

Krásné motivy na** kvalitní kůži** dodají každému účesu na kráse. Navíc spony ve vlasech výborně drží a tak vítr, ani jiná dynamická činnost účes neporuší.

Kožené oděvy

Nabídka historických oděvů zdobených kůží je zajímavá a taktéž krásná. Přitom je možné objednat si cokoli na zakázku, přímo na vaše přání a podle vašich představ.

Kožené výrobky na přání

Výrobků najdete v dílně celou řadu. Ovšem můžete si zde nechat vyrobit cokoli na přání. Mohou to být doplňky vašeho oblečení, stejně jako doplňky vašeho domova. Stačí jen navštívit internetové stránky a zadat objednávku.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16250 (novesluzby.cz#24088)


Přidat komentář