Jak nosit norské vzory

Máte rádi norské vzory? Když se řekne norské vzory, většina z nás si asi představí tlustý vlněný zimní svetr. Svetry však zdaleka nejsou jediným typem oblečením, na kterém se můžete pochlubit norským vzorem.

Pokud náhodou nevíte, co je to norský vzor, pak si zkuste vzpomenout na film Deník Bridget Jones, kde se Bridget posmívá svému příteli pro jeho svetr se dvěma naproti sobě stojícími jeleny – právě jelen je jedním z typických motivů norského vzoru. Když mluvíme o** norských vzorech**, víte jak vznikly?

Jaký je původ norských vzorů?

Když se podíváte na typický norský vzor, pak si všimnete, že na něm v drtivé většině převažují dva základní motivy – stylizovaná sněhová vločka a jelen. Někdy se objevují také** jehličnaté stromky** a jiné motivy. Norové a severské národy obecně žijí v řídce osídleném území drsné severské krajiny. Díky tomu mají dodnes velice blízko k přírodě, které si nesmírně váží, chovají k ní úctu a mají k ní mnohem hlubší vztah než většina ostatních obyvatel této planety – pokud chcete v drsných severských podmínkách přežít, ani vám nic jiného nezbývá. Jejich hluboké pouto s přírodou se odrazilo i ve výzdobě oblečení, na kterém převažují motivy z přírody. Norský vzor, to však pro seveřany není žádná novinka, žádný přechodný módní styl, který přišel a zase odejde. V Norsku a sousedních zemích je norský vzor stálicí už odnepaměti. Dalo by se říci, že oblečení s norským vzorem je vlastně taková moderní verze starých krojů, na kterých se tytéž vzory objevovaly také.

Na čem se dnes nosí norské vzory?

Typickým oblečením z norským vzorem je pro většinu z nás asi svetr, avšak norské vzory se už i nás objevují i na mnoha jiných kouscích. Z oblečení si s norským vzorem můžeme pořídit například čepice, šály, rukavice, ponča, ponožky, podkolenky, návleky na lýtka nebo také boty, jejichž spodní část bývá většinou z kůže a kotníková část je pak z pleteniny ozdobené právě norským vzorem. Další možností je pak kabelka nebo taška s norským vzorem.

Jak kombinovat norské vzory?

Pokud vás láká norský vzor, dejte si pozor, abyste to s ním nepřehnali. Měli byte na sobě vždy jen jeden kousek s norským vzorem,** maximálně dva** (párové kusy oblečení se počítají jako jeden). V praxi tak můžete mít třeba jen svetr s norským vzorem nebo svetr s norským vzorem a k tomu ještě boty s norským vzorem, čepici s norským vzorem nebo návleky na lýtka s norským vzorem. Další možností jsou třeba boty s norským vzorem a k tomu kulich s norským vzorem. Pokud jste dostatečně pozorní, pak jste si možná všimli, že podle těchto doporučení by se dva kousky s norským vzorem neměly navzájem dotýkat, čili například čepice a rukavice nebo boty a šála atp. Ne však svetr a šála s norským vzorem – to už by bylo příliš vzorů na jednom místě.

Inspirace severem v módě

Pokud vás láká** severský styl**, ale norské vzory se vám nelíbí, vyzkoušejte třeba boty, čepici nebo kabelku s bambulkami či s třásněmi z pleteniny, stejně tak kabelku či boty s lemováním z kožešiny, popřípadě vestu z jelenice atp. Při výběru oblečení či doplňků z lemováním z kožešiny však dejte přednost umělým kožešinám – rozdíl nikdo nepozná a alespoň ušetříte životy kožešinových zvířat chovaných po celý život v kleci, do které se sotva vejdou.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16241 (novesluzby.cz#23065)


Přidat komentář