Dámské kardigany - druhy

Dámský kardigan je nepostradatelný doplněk šatníku každé ženy. Nosí se po celý rok a tak ho většinou má každá žena v několika provedeních. Jaké druhy kardiganů jsou v módě? Čtěte dále.

Co je kardigan?

Jde vlastně o blejzr v pletené podobě.** Kardigan** může být vesta, svetřík, svetr, pletený kabátek. Jde o univerzální pleteninu, která se nosí k džínám, sukním, elegantním kalhotám, ale i přes dlouhé maxi šaty. Najdete ho i v provedení vysloveně luxusním a společenském. Je propínací nebo i bez knoflíků, může mít různé výstřihy i délky. Jeho původ najdete v** pánském šatníku**. Své jméno získal po Jamesi Thomasovi Brudenellovi, hraběti z Cardiganu. Popularitu mu zvedla ve dvacátých letech módní návrhářka Coco Chanel, která vytvořila právě z kardiganu a sukně kardiganový kostým, který slavil nebývalý úspěch.

Kardigan pro léto i zimu

Kardigan je opravdu svetřík čtvero ročního období. Na jaře ještě dostatečně zahřívá. Ale protože již není taková zima, nosí se místo bundy nebo kabátu, doplněný šálou a často pokrývkou hlavy. V létě v tenké podobě chrání před večerním chladem. Bývá v krásných pastelových barvách a velmi často je doplněný o top ve stejné kombinaci barev. Na podzim začne opět zahřívat a chránit před blížící se zimou. Opět se nosí místo bund a kabátů a jak se ochlazuje, přidávají se šály, čepice, rukavice. Zima se bez kardiganu neobejde. Kardigan doplňuje oblečení téměř denně. Zahřívá a chrání před nachlazením. Má spoustu podob a dokáže oblečení rozzářit a dodat šmrnc celému outfitu.

Svetr, který nikdy nevyjde z módy

Ano, to je kardigan. Nosí ho a nosila celá řada populárních hereček i významných žen. Mezi nejznámější patří herečka Audrey Hepburn, která ho nosila v tenké krátké podobě, v bílé barvě. Mezi oblíbené oblečení patřil i u Jackie Kenedyové. Dnes nosí kardigan řada osobností a to ve všech možných verzích.

Kardigan tenký, s dlouhým rukávem, zkrácený, prodloužený

krátké verzi nahrazuje kardigan sako neboli blejzr. Většinou je na malé knoflíčky, ale dnes je i bez knoflíků nebo na ozdobnou sponu či šňůrku. V tenké verzi může být doplněný topem, který bývá buď bez rukávů, s krátkým nebo dlouhým rukávem. Pro romantické povahy bývá ozdobený krajkou. Velmi tenký kardigan je možné nosit i přímo na tělo místo halenky. S kalhotami vypadá velice elegantně. Kardigan může být i ve zkrácené podobě, kdy končí těsně pod prsy. Většinou je buď volný, nebo se váže na vázačku. Často má krajkový vzor. Kardigan může být i bez rukávů jako vesta. V této podobě doplňuje romantické, elegantní i sportovní oblečení. Prodloužený kardigan zahřeje a výborně se hodí ke kalhotám, ale i k sukním. V nejdelší podobě se nosí místo kabátů a bund. Bývá ze silnější vlny s krásnými vzory. Kardigan může být jednobarevný v neutrálních barvách, nebo i barevný i s různými vzory. Neprohloupíte, pokud ho ozdobíte páskem nebo broží.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16238 (novesluzby.cz#23046)


Přidat komentář