Zahradní nářadí - výběr

Zahrádka se neobejde bez šikovného zahrádkáře a kvalitního nářadí. Současný trh nabízí nejrůznější pomocníky, kteří Vám usnadní a urychlí Vaši práci, stačí si jen vybrat. Seznámíme Vás s nářadím, které by nemělo chybět v žádné zahradnické kůlně.

Nabídka motyček, nákup motyček

Jsou nepostradatelným pomocníkem při veškerých prací na záhoncích. Jejich využití spočívá v kypření zeminy, odstraňování plevele, přihrnování rostlin aj. Aby Vaše záda při práci na zahrádce netrpěla, je vhodné volit** násadu motyčky** dlouhou minimálně 160 cm.

Jaké motyčky na zahradu si můžeme pořídit?

  • Úzké motyčky
  • Široké motyčky
  • Tažné motyčky

Je vhodné, abyste měli alespoň od každého druhu jeden kus motyčky.

Malá motyčka s rovným listem a hroty

Slouží pro kypření, provzdušnění půdy. Oceníte ji i při pletí.

Malá motyčka s listem ve tvaru srdce a hroty

Slouží pro kypření, provzdušnění půdy. Oceníte ji také při pletí.

Elektrická motyčka pro práci na zahradě

Specialitou je** elektrická motyčka**, která Vám poskytne vysoký komfort při práci a významně šetří záda, neboť s ní, jde práce skutečně sama od ruky. Speciálně tvrzené radličky vnikají do půdy samočinně. Hloubka vniknutí do půdy může činit až 18 cm.

Křížová motyka pro práci na zahradě

Má hned dva způsoby využití, kdy jedna její strana slouží jako těžká motyka ke kopání a na straně druhé je v pravém úhlu nasazený kovový list, který využijete jako sekeru. Celek poslouží k vyrývání velkých stromových kořenů.

Nabídka a nákup rýčů

Kromě motyčky představuje** rýč** nejčastěji používaný nástroj na zahrádce. Slouží nejen k rytí půdy, ale také k výsadbě stromků, rostlin, přesazování, dělení travin, trvalek apod. Násada rýče ve tvaru T je relativně lehká, naopak zakončení násady ve tvaru D je pevnější, trvanlivější, ovšem také těžší. Část rýče, která spojuje list rýče s násadou, by neměla být příliš krátká, protože by se Vám mohl rýč velmi snadno zlomit. Kromě toho správně zvolená délka násady významně ulehčí Vašim zádům. Zvolíte-li krátkou násadu, která Vám nevyhovuje, budete se muset zbytečně hrbit a záda začnou bolet, kromě toho si práci ztěžujete. Pamatujte, že horní konec násady by se měl optimálně nacházet zhruba ve výšce Vašeho pupku. Co  se týče materiálu, je vhodné volit rýč z ušlechtilé oceli, a to v případě, pracujete-li s ním častěji. Takovýto rýč je totiž lehký a navíc prakticky nezničitelný. Pamatujte, že větší rýč, je také těžší a navíc musíte počítat s navýšenou hmotností vyryté zeminy.

Z jakých rýčů můžeme vybírat?

  • Rovný rýč – pro rovnání povrchu, pro práci s písčitou půdou, pro zarovnání trávníku.
  • Špičatý rýč – pro jílovitou, tvrdou půdu, případně kamenitou.
  • Zaoblený rýč – pro práci s lehkou, vzdušnou půdou.

Rycí vidle nabídka a koupě

Využijete při** vyrývání kořenové zeleniny**, a to včetně brambor, dále oceníte při přerývání zahradního kompostu, kypření půdy. Práce s rycími vidlemi je snazší, oproti porovnání s rýčem, a to z důvodu, že vidle mají hroty, které se lehčeji zapíchnou, jak do měkké, tak tvrdší půdy.

Zdvojené rycí vidle

Disponují čtyřmi až osmi dutými zuby, které se zapichují do půdy a díky pohybu sem a tam, dochází ke kypření a provzdušnění půdy.

Vidle na hnůj nabídka a koupě

Slouží k provzdušňování zahradního kompostu.

Lopata nabídka a koupě

Nenechte se mýlit, že lopata je nářadím výlučně pro zedníky. Využijete ji k přemisťování sypkého substrátu, jako je kompost.

Kypřič kančí zub nabídka a koupě

Jedná se o speciální kypřič s jedním srpovitým zubem, který bez výraznější námahy zvládne prorýt mělce zeminu a nakypřit ji, a to dokonce mezi rostlinami, které jsou velmi blízko sebe.

Hvězdicovitý kypřič výběr

Jeho pracovní část je složena z hvězdicovitých koleček, které se při pohybu kypřiče otáčejí a současně jemně rozdrobují vrchní vrstvu půdy. Využijete jej po předchozím důkladnějším zpracování půdy, a to většinou při přípravě záhonků k výsevu.

Kopáč

Vzhledově je podobný pevným vidlím na kompost, ovšem má čtyři zuby, které jsou zahnuté do pravého úhlu. Využijete jej pro přípravu záhonků, ale můžete s ním zpravovat i hnůj nebo kompost do povrchu půdy.

Hrábě nabídka a koupě

Pomocník, nejen na shrabávání spadaných listů na podzim. Hrábě najdou na Vaší zahrádce také uplatnění při konečném vyrovnání a poslednímu odstranění hrud a kamenů u jemně zkypřeného povrchu půdy. Hrábě s nejrůznější pracovní šířkou slouží také k shrabování trávy, odpadů po řezu, či drcení větví. Pro shrabování lehkého materiálu na měkkém podkladu jsou spíše vhodnější ocelová košťata ve tvaru vějíře.

Vertikulátor nabídka a koupě

Jedná se o vývojový stupeň hrábí, kdy místo zubů disponuje malými noži k protahování při povrchu půdy. Využijete ho k odstraňování mechu, plsti, provzdušňování trávníků apod.

Kultivátor nabídka a koupě

Má tři, nebo pět zubů, které jsou šípovitě zakončené s rozšířenými špičkami. V přiměřené kypré půdě se jednotlivé špičky protahují, a to v hloubce zhruba deseti centimetrů.

Malý kultivátor nabídka a koupě

Užitečný pomocník pro provzdušnění půdy se šetřením kořenů a kypření půdy.

Nahrnovací radlice

Slouží také pro protahování půdy, ovšem její špička se pouze mírně zarývá a za pomocí souměrných postranních křídel se zemina nahrnuje vpravo, vlevo. Toto oceníte při nahrnování půdy u některých druhů zeleniny a brambor.

Kypřič trávníku, odstranění plevele

Užitečný pro precizní odstranění mechu, zplstnatělé trávy, plevele. O lehkou práci se postarají speciální nože s kluzným hřbetem z pružinové zušlechtěné nerez oceli.

Rýč na okraje trávníku

Slouží pro srovnání okrajů trávníku. Využijete jej pro rytí i zarovnávání. Okraje rýče jsou tvrzené a naostřené, pro zaručení precizního výsledku.

Hrábě na květiny koupě

Hrábě oceníte pro kypření i hrabání půdy.

Malé ruční hrabičky koupě

Využijete pro shrabávání listí, posekané trávy, plevele na záhonkách.

Květinové ruční vidle koupě

Malé květinové vidle oceníte pro sázení i přesazování květin.

Květinová ruční lopatka koupě

Malá květinová lopatka slouží k sázení a přesazování květin.

Květinová ruční drapka koupě

Využitelná pro kypření půdy na záhonech i v květináčích a truhlících.

Ruční vyrývač kořínků koupě

Speciální pomocník, pro kterého není problém dostat jakýkoliv kořínek rostliny z půdy ven.

Ruční čistič mezer koupě

Oceníte jej pro snadné odstraňování trávy, plevelu, mechu, a to ve spárách mezi deskami, na okrajích zdí.

Sázecí kolík, vysazování sazeniček

Využijete pro snadné vysazování sazeniček. Volte tvarovanou rukojeť se speciální izolací proti chladu, což oceníte právě v chladných jarních dnech.

Sázecí kolík na květinové cibulky

Speciální kolík je určený pro zasázení květinových cibulek. Je rozevíratelný, díky čemuž se velikostně přizpůsobí jakékoliv cibulce.

Značkovač řádků na záhonku

Praktický pomocník, se který vyznačíte řádky, do kterých poté budete sít, nebo sázet. Rozestup jednotlivých řádků můžete přesně naměřit s nastavitelnými hroty značkovače. Naopak hloubku řádků si určíte kupříkladu pomocí nacvičeného tlaku na nářadí.

Kypřič záhonů nabídka a koupě

Slouží k jemnému kypření půdy, a to díky dvěma speciálním hvězdicovitým kolečkům. Kypřič oceníte pro přípravu na setí, uvolňování půdy v těsně rostoucích kulturách i v malých záhoncích.

Zahradní rukavice nabídka a koupě

Skutečně neocenitelný pomocník při jakékoliv práci na zahrádce. Vybírejte ochranné rukavice se zesílenými konečky prstů, pevnými, neklouzavými plochy dlaní, gumičkou na hřbetu ruky. Rukavice jsou prodyšné, pohodlné, nevadí při samotné práci a Vaše ruce jsou dokonale chráněné před špínou, vytvořením mozolů apod. Oceníte je například při hrabání, stříhání, zametání, řezání, skládání dřeva, drcení větví apod.

Kropící konev plastová, kovová

Kropící konev s praktickým odnímatelným kropítkem, můžete dle Vaší potřeby ponechat, nebo odebrat. Můžete vybírat konve o obsahu pěti nebo deseti litrů.

  • Kropící konev plastová – menší hmotnost oproti kovové konve.
  • Kropící konev kovová – trvanlivost; klasický nostalgický design; je však těžší, než plastová konev.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16185 (novesluzby.cz#21547)


Přidat komentář