Zahradní koupací jezírka - Praha

Krásná zahrada vyžaduje jistou péči a pozornost. Vzhled a funkčnost zahrady lze zrealizovat různým způsobem a jednou z cest je vybudování přírodního zahradního koupacího jezírka.

Posledním trendem je v současnosti návrat k přírodě a tak se v zahradní architektuře začínají často objevovat koupací jezírka. Koupací zahradní jezírko je v principu foliové jezírko a to v takových rozměrech, aby se v něm dalo pohodlně koupat i plavat. Vaši zahradu tak můžete obohatit zajímavým vodním prvkem, který jí dodá neotřelé kouzlo a stane se unikátním doplňkem, který vám budou mnozí závidět.

Přemýšlíte o funkčnosti a vzhledu své zahrady?

Máte velkou zahradu, ale pořád jí něco chybí? Možná vlastníte krásnou zahradu, plnou syté zeleně, harmonických tvarů, ale chybí jí funkčnost, vodní plocha. Možná jste takovou zahradu viděli třeba jen na obrázku a určitě vás pak napadla spousta otázek, jak by mohla podobně vzniknout i vaše zahrada, stvořená k odpočinku. Odpověď zní: stačí se obrátit na specializovanou firmu, která nabízí vybudování koupacího jezírka na klíč a nechat si poradit a vše vysvětlit.

Co je koupací zahradní jezírko?

Nápad na budování zahradních koupacích jezírek vznikl v podstatě jednoduše. Mnoho z majitelů zahrad má rádo vodu, ale nechce se na ni jen tak koukat. Tito lidé by si svoji zahradu také rádi užívali ve formě příjemného svlažení nebo koupání, ale nechtějí mít obyčejný plastový bazén nebo průmyslově vyráběný bazén, který se do jejich zahrady příliš nehodí. Právě tito lidé uvítají to pravé řešení - koupací jezírka. Jedná se o kombinaci bazénu, ale jejich vzhled a provedení naprosto přirozeně zapadá do přírodního prostředí. Kdo již koupací zahradní jezírko vlastní, v horkých letních dnech by jej za nic na světě nevyměnil za tlačenici na veřejném koupališti nebo za plasty sériově vyráběných bazénů. Navíc se nemusíte omezovat danými rozměry, protože velikost zahradní jezírka záleží pouze na vašem přání a prostorových možnostech zahrady. Můžete si také nechat vybudovat malá a střední jezírka, která nabídnou příjemné osvěžení.

Možnosti zahradních jezírek na klíč Praha

Jak jsme si řekli, zahradní jezírko působí navenek naprosto přirozeně jako okrasné zahradní jezírko, které má charakteristické křivky břehů a je osázeno vodními rostlinami. Pod hladinou jezírka je ale ukrytá hlubší zóna, která je určená na koupání. Zde nejsou žádné rostliny a tato zóna je od pobřeží oddělená. Na rozdíl od okrasných jezírek je koupací zahradní jezírko vybaveno kvalitnější filtrační technikou a materiály a samozřejmě je zde vybudován také bezpečný a pohodlný vstup do vody. Součástí jezírka může být plocha na opalování, tedy opalovací molo, okrasné prvky jako vodopády, kaskády, v jezírku můžete pěstovat ryby apod. Vše závisí pouze na vašem přání a možnostech vzhledem k rozloze zahrady.

Koupací část zahradního jezírka

Jednu část zahradního jezírka tvoří tzv. koupací část, která je určena pro vaše bezpečné osvěžení. Jedná se o prostor jezírka s největší hloubkou a možností vstupu do vody. Tato část jezírka je bez substrátu, bez kamínků a bez rostlin a je od zbytku jezírka zcela oddělena zdí. Tato zeď může být vybudována z různých materiálu, jako například kámen, betonové tvárnice, dřevěné bariéry apod. Zeď ale není z hladiny viditelná, neboť ji od rostlinné zóny odděluje také přeliv.

Regenerační vegetační plocha zahradního jezírka

Druhou část zahradního jezírka tvoří regenerační plocha, kde jsou vybudovány pozvolné přechody pro vodní rostliny. Tato část je vyplněna substrátem a osázená vhodnými vodními rostlinami, které působí příjemně a přirozeně. Vodní rostliny současně spotřebovávají různé minerály a živiny z vody, čímž konkurují v potravě řasám a napomáhají k potlačení jejich růstu a množení. S pomocí mikroorganizmů jsou tedy vodní rostliny hlavními udržovateli biologické rovnováhy v jezírku. Proto obvykle není nutné (na rozdíl od běžných bazénů) používat žádné chemické přípravky a pokud je to nevyhnutelné, tak pouze v omezené míře. Kvalitu vody v zahradním je třeba preventivně kontrolovat a případné odchylky příslušnými prostředky na úpravu vody odstranit.

Pravidelný servis a údržba jezírek Praha

Protože se jedná o živou vodní plochu, je třeba si nechat jezírko také kontrolovat. Přestože si necháte vybudovat jezírko renomovanou firmou na klíč, neznamená to, že se o jezírko více nemusíte starat. Údržba Vašeho zahradního jezírka je velmi důležitá. zejména je potřeba kontrolovat výšku hladiny vody a čistotu vody, zda se nevytváří řasy, kal nebo pěna. V případě, že v zahradním jezírku chováte ryby je třeba kontrolovat hodnotu pH, protože příliš velká odchylka může vést k uvadání rostlin nebo k úhynu ryb. Pokud budete dodržovat pravidelný servis na jaře a na podzim, je velmi snadná údržba po celý rok. Důležité je v případě jakéhokoliv problému kontaktovat specializovanou firmu, vždy vám ráda pomůže. Servisní technik přijede na místo a vše potřebné zařídí.

Jarní a podzimní servis zahradních jezírek Praha

Jezírka jsou během zimy zazimovaná, ale jakmile stoupne denní teplota nad 5 °C a noční teplota neklesá pod 0 °C, je možné toto zazimování ukončit. Nejprve je třeba zkontrolovat a proudem vody propláchnout filtrační materiál a nainstalovat UV lampu. Následně se jezírko dopustí a přidá aktivní kyslík, který zvedá nečistoty ze dna a také okysličuje dno jezírka. Pokud chováme ryby, začínáme je krmit při teplotě vody 12 - 16 °C. Podzimní servis znamená přípravu na zazimování jezírka a jedná se o období, kdy se blíží zima a noční teploty klesly na 0 °C. Vypneme a vypustíme filtraci, necháme otevřenou výpust, propláchneme filtrační materiál, vše necháme vyschnout a přikryjeme filtraci nepromokavou plachtou. Filtrace zůstává vypuštěná po celou dobu zimního režimu. UV lampu schováme do vyhřívané místnosti a do jezírka nasypeme BIO-OXYDATOR a OXYPER (dle návodu), necháme působit několik minut a vysbíráme nečistoty s hladiny. Celou zimu necháme puštěné vzduchování! Okysličuje vodu a zamezí zamrznutí celé hladiny. Pokud si nevíte z v jakékoliv situaci rady, vždy se obraťte na specializovanou firmu, která vám dopodrobna vše vysvětlí nebo potřebné kroky zajistí.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16219 (novesluzby.cz#23753)


Přidat komentář