Sekačky pro úpravu zahrady

Nejen o svůj dům, ale i o zahradu se musíme pečlivě starat. Vždyť jak by to vypadalo, kdybychom měli krásný dům, ale z okna bychom neviděli nic jiného než jen vysokou a neposečenou trávu?! Určitě by nám taková zahrada radost nedělala.

Proto má téměř každá rodina, která bydlí v rodinném domě, sekačku. A ten kdo ji ještě nevlastní, určitě o ní uvažuje. Pojďme si představit základní typy sekaček a také nové technické prvky, které nám moderní sekačky nabízí.

Pravidelná údržba okrasného trávníku většinou vyžaduje sekačku, která je založena na principu rotačního sečení. Rozsah použití rotačních sekaček je široký. Mohou být ty nejlevnější a nejmenší, poháněné elektromotorem až po výkonné stroje, kde může obsluha takové profesionální sekačky řadit rychlosti, komfortně ji ovládat a využívat další pomocné funkce.

Správný výběr zahradní sekačky

Jelikož je v dnešní době na trhu se sekačkami opravdu velký výběr, je velmi důležité při její koupi vědět, co od sekačky očekáváme a co chceme, aby naše sekačka zvládla.  Pokud například chceme se sekačkou sekat rozlehlé trávníky, není na tuto práci vhodná elektrická sekačka. Naopak u náročného a nerovného terénu se neobejdeme bez pojezdu, atd. Pokud máte menší pozemek se souvislou travní plochou, bude pro vás nejvhodnější jednoduchá rotační sekačka s elektrickým motorem. Nevýhodou takové sekačky je tažení kabelu a také určitá menší bezpečnost při práci s takovou sekačkou. Pokud máte ale malou plochu zahrady, je tato sekačka optimální.

Základní parametry pro výběr zahradní sekačky

Při nákupu nové sekačky se především zaměřujte na výkon sekačky, zde platí čím vyšší, tím lepší. V náročném terénu (hustá, vlhká tráva) se vám nebude výkonná sekačka tzv. „dusit“ Dalším důležitým faktorem je šířka záběru. Čím širší záběr sekačka má, tím rychleji je práce hotová. Pokud si chcete koupit sekačku se sběrným košem, budete vybírat také podle jeho velikosti. Čím větší sběrný koš, tím méně práce budete mít s vysypáváním posečené trávy.

Jak velkou plochu bude sekačka sekat?

Velikost plochy na údržbu:

Pokud máme opravdu velkou zahradu nebo sekačku budeme používat k údržbě jiných, velkých ploch, volíme raději rider či traktor. Rychlost práce tak bude nesrovnatelně vyšší a také obsluha takového stroje je daleko komfortnější. Kromě základních funkcí  můžete volit ještě z široké škály příslušenství  a mít tak univerzální stroj k údržbě pozemků.

Zpracování posečené trávy: nejenom posekat, ale také následně zpracovat posečenou trávu je velmi důležité. Máte několik možností  - mulčování, odhoz, nebo sběr. Některé sekačky, převážně ty modernější, mají mulčování trávy ve svém standardu.

Benzínová sekačka a její rozdíly

Výhodou benzínových sekaček oproti elektrickým je nepotřebnost kabelu při sekání trávy. Díky tomu je práce s benzínovou sekačkou bezpečnější. Benzínové sekačky se však mohou lišit, a to zásadně, ve vybavení kol vlastním pohonem, tedy pojezdem. Na malé rovinaté plochy se hodí sekačka bez pojezdu. Pokud máte na zahradě větší souvislou plochu trávy dávejte přednost sekačce s pojezdem. Díky pojezdu se výrazně sníží náročnost práce a údržba zahrady bude nakonec příjemnou záležitostí. Ovládání pojezdu sekačky se může provádět několika způsoby. U některých sekaček to je jednoduchým sepnutím páky pojezdu u těch technicky náročnějších a propracovanějších sekaček je to pouhým stlačením rukojeti (ADS systém) či také pákou regulující rychlost pojezdu. S takovou sekačkou můžete posekat při pomalejší rychlosti i vysokou trávu. Některé benzínové sekačky mají i elektrických startér, to už je taková třešnička na dortu.

Nové technické prvky u zahradních sekaček

Nové modely sekaček mohou být vybaveny již centrálním nastavením výšky sečení , také nastavení výšky nebo sklopení madla. Velkou novinkou jsou například vícerychlostní  pojezdy včetně některých systému, které jsou již natolik inteligentní, že dokáží přizpůsobit rychlost jízdy sekačky rychlosti naší chůze. Většina nových sekaček již nabízí jako standard schopnost mulčování posečené trávy. Díky tomu si zajistíte ekologické hnojivo pro svůj trávník. Kromě nového a rozmanitého designu sekaček se můžeme setkat u nových sekaček s různými detaily, které také rozhodují o celkové kvalitě. Mohou to být například kola umístěná na kuličkových  ložiscích, kombinovaný sběrný koš, velikost a tvar odhozového tunelu atd.

Automatická sekačka

Novinkou ve světě sekaček je tzv. automatická sekačka, která poseká váš trávník, aniž byste u toho museli být. A jak funguje? Vy musíte pouze ohraničit vaši zahradu kabelem, který je dodán se sekačkou. O zbytek se postará sekačka sama. Sekačka seká pomocí systému náhodného pohybu. Cena takové sekačky se momentálně pohybuje okolo několik desítek tisíc korun.

Rady a tipy pro práci se sekačkou

I o sekačku je potřeba se postarat a čas od času jí dopřát potřebný servis. Obsluha sekačky je ve většině případů velmi jednoduchá. Pokud však novou sekačku přivezete domů a budete ji chtít hned vyzkoušet, bylo by dobré, abyste si nejdříve přečetli návod a seznámili se tak s její obsluhovou. U benzínové sekačky musíte doplnit olej do motoru, stejně jako v autě a také načerpat benzín. Také zkontrolujte, zda konektor zapalovací svíčky dostatečně a pevně dosedá na svíčku.

Pokud chcete, aby vám sekačka správně fungovala co nejdelší dobu, je potřeba se o ni postarat nejen během jara a léta, kdy sekačku nejvíce používáte, ale především se o ni postarat na konci sezóny, než sekačku odložíte na zimu do garáže. Je dobré nabrousit nože, vyvážit a také očistit sekačku. Máte-li benzinovou sekačku, vypusťte z ní zbytek benzínu, vyměňte olej a můžete vyměnit i vzduchový filtr, pokud je potřeba.

Pravidelná údržba sekačky zahrnuje:

  • Kontrolu stavu oleje
  • Kontrolu stavu benzínu
  • Kontrolu vzduchového filtru a jeho znečištění (u benzínové sekačky)
  • Čištění vnitřní řezné plochy (benzínová i elektrická sekačka)

Jezdí-li vaše sekačka na olovnatý benzín, ale vy byste raději přešli na benzín bezolovnatý, například z finančních důvodů, je dobré nechat provést na sekačce dekarbonizaci motoru. Pokud byste tak neučinili, mohlo by dojít k uvolnění úsad karbonu do prostoru válce a pístu, což by mohlo způsobit vážné poškození motoru a tím i následné náklady na opravu sekačky.

Odborná rada při nákupu sekačky

Pokud se nevyznáte v sekačkách, měli byste si při jejím nákupu nechat poradit od odborníka, tedy od kvalifikovaného prodejce, který by vám měl zodpovědět veškeré vaše dotazy a poradit vám, která sekačka bude pro vás a pro váš pozemek ta nejvhodnější.

Sekačku můžete koupit jak v kamenných specializovaných obchodem, tak i přes internet. Přes internet bývají častokrát levnější a u dobrých internetových prodejců se můžete také poradit po telefonu nebo mailem.  Cena sekaček se pohybuje od několika tisíc, až po několik desítek tisíc korun. Záleží na typu sekačky, výkonu či kapacitě sběrného koše.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16198 (novesluzby.cz#23238)


Diskuze a zkušenosti

Standa | 01.08.2014 17:16
Re: Sekačky pro úpravu zahrady Dokázal by mi někdo napsat, co by měla taková lepší sekačka mít, aby mi vydžela tak 7 až 10 let?


Přidat komentář