Řez ovocných stromů v zimě

Máte na zahradě ovocné stromy? Nevíte jak se o ně starat? Kdy a jak je řezat a zda je vůbec řezat? Víte, kterých ovocných stromů se týká zimní řez a kdy je na něj nejvhodnější doba? Pokud ne, poradíme vám.

Zimní řez se netýká všech ovocných stromů. V zimě by se měly** řezat ovocné stromy** označované jako jádroviny. Jádroviny poznáte tak, že uvnitř plodu se skrývá jádřinec, lidově označovaný jako ohryzek. Mezi jádroviny rostoucí v našich podmínkách tak patří převážně hrušně a jabloně. Ostatní ovocné stromy, tedy peckoviny, které mají uvnitř plodu pecku, se řežou během vegetačního období. Doba nejvhodnější pro řez jádrovin přichází na přelomu února a března, tedy v době, kdy už máme nejsilnější mrazy za sebou, ale ve** stromech** ještě nezačala proudit míza. Jakmile se na jádrovinách začnou zvětšovat pupeny, je na řez pozdě!

Jak se provádí řez jádrovin?

Jako první by měly na řadu vždy přijít** větve neplodné, uschlé, zakrslé nebo špatně rostoucí** (vrůstající do jiných větví, do středu stromu, výrazně nahoru nebo dolů, atp.), které uřízneme u kmene. Pokud se nám i poté koruna zdá v některých částech přehoustlá, pak vybereme jednu či dvě větve, které opět uřízneme celé. Nikdy neřežeme velké množství zdravých větví naráz, protože by to byl pro strom příliš velký šok. Pokud se chceme zbavit ještě dalších větví, nechme si je na příští rok. Následně se zaměříme na postranní větve, které zkrátíme. Jejich zkrácení** podpoří tvorbu krátkých plodných větévek**.

Ovocné stromy řezat nebo nechat růst přirozeně?

Před tím, než se vůbec pustíme do řezu ovocných stromů, bychom měli zhodnotit, zda je pro nás lepší ovocné stromy ořezávat, nebo je nechat růst přirozeně.

Výhody pravidelně ořezávaných ovocných stromů

Pokud budeme korunu ovocných stromů pravidelně prořezávat, pak tím regulujeme růst větví na místech, kde je nechceme a naopak podporujeme růst větví, květů a plodů tam, kde je chceme mít. Řez se provádí především proto, aby koruna nebyla příliš hustá a také aby nebyla příliš vysoká. Nižší hustota koruny zajistí rychlejší prosychání mokrých listů, větví a plodů po dešti, tím pádem se nebudou vytvářet podmínky vhodné pro rozvoj houbových chorob, plísní a škůdců v takové míře, jako u hodně husté koruny, která škůdcům poskytuje ochranu a houbám a plísním zase vyšší vlhkost, kterou ke svému životu potřebují. Dále** řidší koruna prospěje plodům**, neboť budou mít dostatek slunce a také jich bude méně, takže budou větší. Navíc se strom nebude nadbytkem plodů vysilovat a nemělo by mu hrozit ani praskání větví pod tíhou velkého množství plodů. Nižší koruna nám zase usnadní sběr plodů. Můžeme si sami vybrat zda ji budeme udržovat tak nízkou, abychom mohli jablka sbírat ze země, ze stoličky, ze štaflí nebo z hodně vysokého žebříku.

Výhody ovocných stromů s přirozenou korunou

V poslední době se však stále častěji přechází na původní způsob pěstování ovocných stromů, jinými slovy na pěstování ovocných stromů bez jakýchkoliv zásahů řezáním či stříháním větví. Přišlo se totiž na to, že přehuštěná koruna se vytváří jen u stromů, které byly zpočátku prořezávány, ale pak se řezat přestaly. Pokud se však strom neřeže od samého počátku, jeho koruna se sama udržuje dostatečně vzdušná. Další výhodou ale i nevýhodou je pak hodně vysoká koruna. Její nevýhoda spočívá v obtížnějším sběru plodů, neboť je zapotřebí velmi dlouhého žebříku a pohybu vysoko nad zemí. Výhoda neprořezávaných a tím pádem vysokých** ovocných stromů** má přímou spojitost s jarními přízemními mrazíky, u kterých je běžné, že spálí květy například jen do dvou metrů nad zemí. Do vyšších částí stromů se však přízemní mrazíky nedostanou. Díky tomu, pokud přijdou v období květů přízemní mrazíky, zůstanou květy ve vyšších částech stromu nepoškozeny a alespoň část úrody tak bude zachráněna.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16192 (novesluzby.cz#23060)


Přidat komentář