Příprava zahrady na zimu

Chceme, aby naše zahrada v nastávajícím vegetačním období byla krásná, zdravá a plná barev? Jestliže ano, musíme se postarat o její zazimování a udělat plno práce, jejíž výsledek se nám mnohonásobně vrátí.

Aby se naše zahrada dočkala bez úhony jara, bude potřebovat naši péči. S pracemi začneme na konci** vegetačního období**, takže již koncem léta a na podzim.

Ochrana rostlin v nádobách

Pokud máme na terase rostliny v nádobách, jsou vystaveny většímu riziku než ty, které rostou volně v záhoně, protože půda v nádobě snadněji promrzne. Proto tyto nádoby tepelně izolujeme. Můžeme je obalit, nebo druhá možnost je umístit je do větší nádoby a vzniklý meziprostor vyplnit izolačním materiálem. Rostlinám také pomůžeme, pokud nádobu postavíme např. na dřevěnou desku, aby kořeny nepromrzly od země. Květináče s hlíznatými a cibulovými rostlinami omotáme bublinkovou fólií a zeminu přikryjeme chvojím. Trvalky v květináči zastřihneme, obalíme bublinkovou fólií a postavíme na místo, kde na ně nebude foukat.  Listy a jehličí stálezelených stromů a keřů odpařují vodu i v zemních měsících. Z promrzlé půdy nemohou vláhu doplňovat, proto jim hrozí zaschnutí. Tyto rostliny umístíme na místo, kde nesvítí slunce a ve dnech, kdy nemrzne je budeme důkladně zalévat.

Rostliny volně rostoucí v půdě

Většina trvalek na naší zahradě ochranu nepotřebuje. Bude jim stačit hluboké seříznutí. Rostliny, které  nejsou  mrazuvzdorné přikryjeme chvojím, nebo zasypeme listím. Některé trvalky, které jsou náchylné na přemokření, a proto potřebuji propustnou půdu nebo drenáž. Choulostivé skalničky přikryjeme sklem. Stébla okrasných trav ponecháme a seřízneme až na jaře. Vysoké trsy svážeme. Takto vzniklé snopy chrání kořeny před vlhkem. Z půdy vyndáme a zazimujeme hlízy citlivých rostlin. Vyryjeme je z půdy, necháme oschnout a uskladníme v suchém prostoru.  ** **

Choulostivé stromy a keře stejně jako ty, co jsme čerstvě vysadili na podzim, musíme chránit před mrazem. Kolem kořenů přihrneme silnější vrstvu listí nebo mulče. Kolem větví ovážeme pytlovinu nebo netkanou fólií. Není vhodné používat igelitovou fólií. Protože se kmeny za slunných dnů zahřívají, mohou začít praskat.  Zabráníme tomu, pokud kmen natřeme vápnem. Některé jehličnany je třeba svázat tak, aby je těžký sníh nepolámal. Stálezelené rostliny před zimou důkladně zalijeme. Jako izolační materiál pro rostliny můžeme použít: polystyren, slámu, hobliny, chvojí, lehce tvarovatelné jsou bublinkové fólie, papírové pytle, jutovina, rákosové rohože, netkané textilie.

Trávník, hnojení trávníku

V říjnu trávník naposledy přihnojíme hnojivem s vyšším obsahem draslíku. Toto hnojivo posílí kořenový systém trávníku. Před prvním očekávaným mrazem shrabeme z trávníku napadané listí, pod kterým vznikají nejčastěji hniloby a plísně. Trávník nelépe přečká zimu čistý a pokosený. Pokud chceme, aby náš trávník byl v nové sezóně krásný, je třeba čas od času na podzim jej provzdušnit. Odumřelé části rostlin, mech a zbytky pokosené trávy vytváří na trávníku nepropustnou vrstvu. Tuto vrstvu nazýváme travní plsť.  Vrstva zabraňuje pronikání vody a živin ke kořenům. K odstranění této travní plsti slouží stroje zvané vertikulátory.

Jezírka a vodní nádrže, jak je připravit na zimu

Vodní rostliny ponoříme do hlubší vody, nebo je na zimu přeneseme do prostor, kde nemrzne. Optimální teplota pro přezimování přemístěných vodních rostlin je 5 až 10°C.  Plovoucí vodní rostliny z tropických končin přeneseme včas do tepla, než noční teplota klesne pod  8°C. Přezimují nejlépe na parapetu v misce naplněné vodu, ve vytápěné místnosti. Před zamrznutím odstraníme z vodní plochy napadané listí a další nečistoty. Praktické je přes menší vodní plochu natáhnout síť, do které se nám listí zachytí, předtím než začne opadávat. V zimě se uvolňuje ve vodě metan z rozkládaných částí rostlin, který zadržovaný pod ledem ohrožuje ryby. Led svým tlakem může také poškodit stěny vodní nádrže. Proto musíme udržovat část vodní hladiny bez ledu. Můžeme si pomocí např. míčkem nebo PET lahví položenou do vody. Ve větších nádrží, kde žijí ryby instalujeme provzdušňovač, případně topné tělísko.

Péče o zahradní nářadí a techniku před zimou

Nářadí důkladně vyčistíme, případně opravíme. Kovové části je vhodné natřít olejem a umístit do suchých prostor. Odpojíme a uložíme hadice. Vodovodní kohouty necháme otevřené. Také ponorné čerpadlo z jezírek a rybníčků musíme chránit před mrazem. Nejprve čerpadlo propláchneme vodou, hadice vypustíme a odmontujeme. Čerpadlo uložíme do kbelíku s vodou do prostor, kde nemrzne. U benzínový strojů  zkontrolujeme vzduchový filtr, který vyčistíme, nebo jej vyměníme. Abychom zabránili korozi a zvodnatění paliva dolijeme nádrž až po hrdlo benzinem.

Vyčištění záhonů, kompost

Na podzim z odkvetlých květů sebereme potřebná semena pro příští rok a všechny odumírající části rostlin zlikvidujeme. Nemocné části spálíme, aby se nám infekce neroznesla po zahradě. Ostatní dáme do kompostu. Na podzim nám vzniká nejvíce zahradního odpadu. Jsou to zbytky ovoce, zeleniny, listí a trávy. Kompost je vhodné před zimou zaizolovat např. dřevěnou deskou, aby se mikrobní život v kompostu nezastavil ani během zimy

Zahradní nábytek v zimě

Polstry vyprášíme, nebo vypereme. Slunečníky a plátěná lehátka necháme vyschnout a schováme. Nábytek pečlivě očistíme. Dřevěný zahradní nábytek ošetříme olejem. Kdo má možnost schová zahradní nábytek nejlépe do suchých prostor (sklep, garáž, kůlna).  Pokud dřevěný nábytek necháme na mrazu, musíme počítat s tím, že i nepatrné procento vody obsažené ve dřevě bude mrazem rozpínáno a dojde k popraskání. Pokud zahradní nábytek  nemáme  kde schovat , zabezpečíme jej nepromokavým obalem, ale musíme počítat s jeho nižší životností.

Skleníky v zimě

Ve skleníku odstraníme zelené zbytky rostlin a záhony poryjeme, pohnojíme a odlehčíme. Na odlehčení je vhodný jemný písek, nebo rašelina. Jako hnojivo můžeme použít kompost, nebo hnůj hospodářských zvířat. Aby zemina promrzla a mráz ji provzdušnil, nebudeme ji uhrabávat a necháme ji ve větších hroudách. Vhodná je také desinfekce skleníku. Používají se sirné knoty, které si pořídíme v prodejnách se zahradnickými potřebami. Stejnou službu jako sirné knoty nám udělá i mráz, pokud necháme skleník přes zimu otevřený. Je důležité odstraňovat sníh ze skleníku, aby svou vahou neprolomil okenní tabulky. Sníh můžeme dát na půdu do skleníku, tím nám nahradí zálivku.

Příprava krmítek na zimu

V neposlední řadě nesmíme  zapomenout na naše malé pomocníky, kteří nám pomáhali na zahradě s nežádoucími škůdci. Pořídíme si na zahradu krmítko, které umístíme do závětří a mimo dosah koček. Krmítka je potřeba udržovat čistá, aby se předešlo k šíření nemocí. Ptáky krmíme vhodným krmivem a nedáváme zbytky z kuchyně. Nesmíme zapomenout na vodu, kterou udržujeme čistou a nezamrzlou.

Až roztaje poslední sníh, začneme s jarními pracemi. Zkrátka práce na zahradě nikdy nekončí. Ale odměnou nám bude zelený hustý trávník, zdravé stromy, nepřeberná barevná škála květů, zpívající ptáci a zurčící voda v jezírku, kde si spokojeně plují rybky. A my si můžeme užívat klidu a pohody s knihou, u kávy nebo u grilu s přáteli a mít dobrý pocit, že jsme k této pohodě vlastnoručně přispěli.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16200 (novesluzby.cz#23264)


Přidat komentář