Pěstujeme citrony

Pěstování citronů se u nás v poslední době těší narůstající popularitě. Vysvětlení je jednoduché. Citroníky jsou krásné rostliny s lesklými listy, bílými květy a jasně žlutými plody, které provoní celý náš byt.

I když se to na první pohled možná nezdá, citroníky jsou rostliny, se kterými si poradí i začínající pěstitel. Vyžadují však správnou a trvalou  péči. Citroník obvykle kvete dvakrát do roka po dobu několika týdnů. Podle odrůdy květy vyrůstají jednotlivě nebo ve skupinách. Okvětní lístky mají zhruba 3 až 5 centimetrů, korunní plátky jsou z vnitřní strany lehce narůžovělé a z vnějšku jasně bílé. Citroník má nepravidelnou kulovitou korunu, větve mohou být trnité nebo bez trnů. Listy jsou většinou světle zelené a oválné.  Velikost plodů se pohybuje  v rozmezí od 7 do 12  centimetrů.

Jak správně vyživovat citrusy?

Správná výživa je základem pěstitelských úspěchů. Citrusy si potrpí na kyprou půdu s kvalitní drenáží. Vhodný substrát pro citrusy se skládá z rašeliny, kompostu a hrubšího písku. Substrát nemusíte složitě míchat sami doma, ale neměl by být problém ho koupit v každém lepším hobby marketu.

Citrusy se také neobejdou bez hnojiva. Nejlepší je použít kvalitní organické hnojivo bez přidání umělých složek. Citrusy přihnojujte každé dva až tři týdny. V době vegetačního klidu hnojení, stejně jako zálivku omezte.  Dobrý pozor dávejte na obsah vápníku v substrátu. Citrusy ho nesnášejí.

Jak často zalévat citrusy?

Pro citrusy je vhodná pravidelná zálivka, ale občas jim neuškodí, když je necháte proschnout. K zalévání citroníku používejte jen měkkou, odstátou vodu. V ideálním případě vodu dešťovou. Dávejte pozor, abyste rostlinu nepřelili. Rostlinu radši zalévejte teprve tehdy, když je horní vrstva hlíny suchá. Během  vegetačního klidu v zimním období stačí citrusy zalévat zhruba jednou za měsíc. Zejména v zimě platí, čím méně, tím lépe. Velké množství vody může rostlinu na dobro zničit. Kromě pravidelné zálivky citrusy také uvítají pravidelné rosení měkkou vodou.

Světlo pro citrusy

Všechny citrusy patří k subtropickým rostlinám, které mají svůj původní domov v teplých zemích. Mějte to na paměti, až budete chtít své rostlince připravit ty ideální podmínky k žití. Teplota, světlo i vlhkost by měla být, pokud je to jen trochu možné, v rovnováze. V zimě bývá venku málo světla a tomuto faktu je zapotřebí přizpůsobit i zálivku a teplo.

V zimních měsících se snažte citrusy umístit na co nejsvětlejší místo. Pokud je to možné, můžete rostlinu přisvětlovat umělým chladným světlem, které by mělo být umístěno zhruba 30 centimetrů od rostliny.

Jaká je vhodná teplota pro pěstování citrusů?

Ideální teplota pro** pěstování citrusu** se pohybuje mezi 22 a 28°C v letních měsících. Při pěstování dbejte na to, aby letní teploota nepřesáhla 40°C.  Veliké horko citroníky nemají moc v oblibě. Některé druhy citrusů jsou poměrně náročné na teplotu a vyžadují, hlavně pro zrání plodů, udržovat určitý rozdíl mezi denní a noční teplotou. V zimě je vhodné teplotu snížit zhruba na** 10°C.**

Pokud si domů přinesete novou rostlinku, mějte na paměti, že ji může nějakou dobu trvat než se aklimatizuje a zvykne si na nové teplotní podmínky. Toto se samozřejmě může projevit i na růstu a kvetení.

Kam umístit citrusy?

V letních měsících můžete citroníky umístit na zahradě nebo na balkoně. Pokud rosliny chcete nechat venku, dávejte pozor na vítr. Citrusy obecně nesnášejí průvan, proto vám budou vděčné za místo, kde nefouká. Citrusy vám budou dělat velkou radost, pokud je umístíte do subtropického skleníku. Pokud samozřejmě máte tuto možnost.

Správný řez citrusů

Správný řez citrusů je velmi důležitý a má vliv nejen na tvar, ale také na rychlost růstu, a také na plodnost. Citrusy je dobré zpravidla ořezávat. Existuje jistá přímá úměra mezi řezem a růstem rostliny. V praxi to znamená, že čím více rostliny ořežete, tím více vám porostou. Pokud řez nebudete dlouhodobě provádět, hrozí vám, že vaše rostlinka zpomalí nebo zcela zastaví svůj růst. Listy, které na rostlině vydrží zhruba dva roky, postupně opadají, rostlina zůstane holá.

Přílišný řez zase na druhou stranu omezuje kvetení citrusů, protože rosliny obvykle kvetou na konci větviček, které řezem zkracujete.  Nové větvičky ořezávejte zhruba o jednu čtvrtinu své délky tak, aby zbylé očko směřovalo dolů a ven z koruny rostliny.

Z rostlinky odstraňte přebytečné nebo zaschlé větvičky. Stejně tak nezapomeňte  na větve, které jsou bez listů. Postranní a přebytečné výhony můžete odstranit již krátce po vyrašení. Tento způsob je pro citrusy šetrnější, protože šetří rostlině živiny a tolik ji nevysiluje. Rostlinu můžete vhodným řezem také esteticky tvarovat.

Vyroste vám citron ze semínka?

Pokud si zasadíte semínko z citronu, pravděpodobně vám z něj vyroste rostlinka. Ovšem na vlastní plody, pokud se jich vůbec dočkáte, budete čekat opravdu dlouho. Semenáče totiž začínají kvést a plodit citrony až zhruba po 15 až 20 letech. Pokud se tedy chcete těšit z vlastních citronů, je lepší koupit větší  naroubovanou nebo nařízkovanou rostlinku od zkušeného pěstitele.

Pokud opravdu chcete sklidit vlastní úrodu, musíte dodržet jednu základní podmínku a to je střídání letních a zimních teplot. Pokud to neuděláte, budete se na vlastní dávku vitamínu těšit pravděpodobně marně.

Rostlinky se po zimním spánku probouzejí k životu zpravidla kolem února. V tuto dobu se na citrusech začínají objevovat nová poupata a nové listy. Až do doby než se na rostlině objeví plody o velikosti zhruba 1 centimetr je nutné udržovat stálou teplotu na úrovni kolem 16°C.  Pokud rostlině dopřejete větší teploty, plody se pravděpodobně přestanou vyvíjet.

Problémy při pěstování citrusů

Stejně jako při pěstování jakýchkoliv jiných rostlin, se také při pěstování citrusů můžete setkat s několika problémy. Noční můrou každého pěstitele jsou beze sporu škůdci.

Pokud citrusy pěstujete v bytě, největší hrozbou v podobě škůdců jsou pro rostliny svilušky. Sviluška je drobný roztoč, který saje na rostlinách a má velmi rád suché prostředí panelákových bytů. Sviluškám alespoň do jisté míry můžete předcházet pravidelným rosením rostlinky. Svilušky napadají rostliny hlavně v zimním období, kdy v bytech topíme.

Ani rostliny, které pěstujete ve skleníků nejsou samozřejmě stoprocentně chráněny před škůdci. Větším rizikem než svilušky budou ale puklice nebo molice. Veškeré rostliny pravidelně kontrolujte a jakmile zjistíte, že jsou napadeny některým škůdcem, vydejte se hned do boje. Každý správný prodejce vám jistě poradí, co na škůdce platí. Pokud se rozhodnete rostlinu ochránit chemickým postřikem, mějte neustále na paměti, že pracujete s jedem. A vždy si dobře přečtěte návod k použití na konkrétním prostředku. Jinak místo pomoci, rostlinu spíše zahubíte.

Pěstování citrusů vyžaduje nějaký čas, ale toto nakonec platí i u všech ostatních rostlin. Pokud jim ale poskytnete kvalitní a pravidelnou péčí, jistě se vám časem odmění a vy se budete moci radovat z vlastní úrody citrusů.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16205 (novesluzby.cz#23384)


Přidat komentář