Osazování balkonu

V každém ročním období má balkon svoji vlastní tvář. Na jaře mohou vykvétat tulipány, hortenzie se zakrslými listnáči a jehličinami. Pro každé roční období můžete vytvořit kouzelně osázené truhlíky. Chce to jen trochu fantazie a péče.

Je nekonečně mnoho možností** jak vysadit balkonové truhlíky**.

Osázení rostlin pro balkon a terasu

Někteří z nás mají balkon, jiní terasu. Oboje můžeme přizpůsobit okolní architektuře a danému prostředí. Například zábradlí z kovaného železa vyžaduje jinou atmosféru než monolitické betonové zábradlí, dřevěná podlaha působí jinak než dlažba z terakoty apod. Jednotlivé prvky podtrhují a doplňují záměrně Vámi vybrané rostliny, jejich barvy a vzájemné kombinace. Do Vašeho návrhu zahrňte i pokojové rostliny, které v létě spíše preferují venkovní vzduch. Při vybírání rostlin je také důležité vzít v úvahu světelné poměry na Vašem balkonu, kdy na něj svítí sluníčko a z jaké strany.

Jarní květiny na balkoně

Do** truhlíku a misek** můžete vysazovat mnohé jarní květiny. Vybírejte z cibulnatých a hlíznatých květin. Truhlíky a misky umístěte přes zimu na chráněné místo venku nebo do chladného prostoru v domě. Krásné jsou také jarní květiny mezi trvalou výsadbou stálezelených rostlin. Mnoho cibulnatých rostlin lze koupit na jaře přirychlených. Nezačínejte však jarní sezonu příliš rychle na balkoně, aby Vám jarní krása nezamrzla.

Tulipány, hyacinty, petrklíče jsou typickými jarními květinami. Krásné květy jsou přímo pastvou pro oči, navíc hyacinty příjemně a omamně voní. Po odkvětu můžete rostliny zasadit do zahrady. Při troše štěstí se Vám objeví v příštím roce znovu.

Letní květiny na balkoně

Nabízí se Vám pelargonie, petúnie, begonie. Také nabídka dalších letniček je obrovská, volte mezi astrami, měsíčky, křovitými kopretinami, labelkami, růžemi, levandulí, šalvějí, majoránkou. Také** okrasné trávy mezi kvetoucími rostlinami** celou skupinu květin rozvolňují a vytvářejí tak dojem přírodní zahrady.

Trvanlivé a velmi atraktivní aranžmá pro léto jsou** petúnie v různých odstínech, orámované labelkami**. Petúnie však moc nesnášejí déšť. Chcete-li mít z petúnií radost po celé léto, odstraňujte pravidelně odkvetlé květy i se semeníkem, popřípadě zkraťte příliš dlouhé výhony.

Podzimní květiny na balkoně

Zcela nové osázení balkonových truhlíků na podzim není nutné. Mnohé letničky totiž kvetou až do prvních mrazíků a bylo by škoda je předčasně odstranit. Koncem srpna či začátkem září, nahraďte odkvetlé rostliny podzimními astrami nebo chryzantémami, které se postarají o nové barvy až do prvních mrazíků. Letní astry, jiřinky, rudbekie také kvetou až do prvních mrazíků. I když v zahradě je období výsadby, do truhlíků a kbelíků nevysazujte dřeviny na podzim, ale až na jaře.

Květinový truhlík s břečťanem, plazivým jalovcem, vřesovcem nebo jinými málovzrůstnými stálezelenými dřevinami působí díky rozdílnému olistění rostlin velmi rozmanitě. Vřesovce se nabízejí na podzim v mnoha různých barvách. Osázení přečká i chladné dny. Při silném mrazu se musí truhlík schovat do chráněného rohu balkonu a dobře přikrýt.

 

*** ** *** Zimní květiny na balkoně

Jen jedna** rostlina kvete v zimě**, a to** vřesovec Erica carnea**. Ostatní druhy vřesovců, které se koupí na podzim, po prvních mrazech zhnědnou. Zimní balkon však nemusí být zdaleka nudný. Pokud máte v truhlících trávy, můžete na nich ponechat dekorativní květenství. Mezi ně můžete zapíchat větvičky z jedle, borovice, smrku, cesmínu, buku, jalovce nebo jiných stálezených dřevin.

I v zimě potřebují rostliny vodu. I když ne tak, jako v létě. Zalévejte rostliny jen v bezmrazných obdobích, jinak zem zledovatí a to nesnášejí a nepřečkají ani zimovzdorné druhy.

Balkon s romantickými květinami

Balkony starých nájemných domů mají často velmi pěkné balkonové mříže z umělecky kovaných železných tyčí zdobené ornamenty a růžicemi. Pěkný stolek s mramorovou deskou a k tomu vhodné židle doplňují romantický dojem. Starý kovový stojan na umyvadlo může sloužit jako stojan na květiny. Rostliny se zvlášť dobře uplatní a vyniknou, když vše natřete na bílo, včetně truhlíků. Jako rostliny můžete použít letničky s mnoha drobnými květy a spíše s malými listy. Osázení by nemělo působit příliš těžce. Velmi dobře vypadá kombinace modrých a bílých květů. Okouzlující je také balkon v růžových tónech. Fialové a žluté květy dodávají výraznější akcenty balkonu.

Pro romantický balkon se hodí květiny: Begonie, Primule (petrklíč), Viola (maceška), Campanula (zvonek).

Campanula jako květina na balkon

Květina má křehké zvonky, poléhavé nebo převislé výhony a srdčité listy. Květy jsou bílé nebo světle modré, často se světlejším středem. Rostlina se většinou pěstuje jako jednoletá a je velmi vhodná do závěsných nádob. Zvonkům prospívá zálivka měkkou vodou.

 • Vhodné stanoviště: světlé, ale ne na úpalu, vzdušné, chladné 7-16°C.
 • Ošetřování: v létě květinu přihnojujte každý týden a pravidelně zalévejte. Po odkvětu rostliny silně seřízněte, udržujte poměrně v suchu. Na jaře přesaďte do běžného substrátu pro květiny.
 • Množení: vrcholovými řízky nebo dělením.
 • Škůdci, choroby: svilušky, mšice, žloutnutí listů při nadměrném suchu.

Primule jako květina na balkon

Primule má květy bílé, růžové, červené, žluté fialové. Stojí nad listy a vykvétá od listopadu do března. Jsou vhodné pro osazování balkonových truhlíků a mís v časném jaru. Po odkvětu se mohou vysadit do zahrady.

 • Vhodné stanoviště: světlé až pohostinné bez poledního úpalu. Při vyšší teplotě nad 15°C, je třeba zajistit vyšší vlhkost vzduchu.
 • Ošetřování: udržování vyrovnané vlhkosti bez převlhčení. Krátce před kvetením a během kvetení každé 2 týdny slabě přihnojovat.
 • Množení: semeny.
 • Škůdci, choroby: mšice, svilušky v teplém a suchém prostředí. Plíseň šedá při nadměrné zálivce.

Begonie jako květina na balkon

Begonie působí širokou barevnou škálou velkých květů a uplatní se především ve stínu. Mnohé hlíznaté begónie jsou velmi vhodné pro svůj půvabný převislý vzrůst do závěsných nádob. Vykvétají po celý rok.

 • Vhodné stanoviště: světlé až pohostinné, venku, chráněné před větrem.
 • Ošetřování: vhodný je humózní propustný substrát, v létě mírná, ale stálá vlhkost. Od května do října květinu každý týden přihnojujte. Až před prvními mrazy květinu vyjměte, respektive její hlízy z půdy a přes zimu uložte v suchu a chladu. Stonky předtím seřízněte asi 3 cm nad hlízou a hlízy nechte zaschnout. Při poškození hlíz vzniká nebezpečí infekce. V březnu nechte hlízy na světle a v teple narašit a předpěstujte si rostliny, které v druhé polovině května již můžete umístit venku.
 • Množení: dělením hlíz na jaře nebo časným výsevem v lednu.
 • Škůdci, choroby: mšice.

Viola jako květina na balkon

Macešky bezesporu patří mezi nejoblíbenější jarní květiny. Jedná se o více než stoletou šlechtitelskou práci, která přinesla pěkně tvarované a zbarvené květy. Množství odrůd macešek je nepřeberné.

 • Vhodné stanoviště: slunné až pohostinné venku.
 • Ošetřování: během růstu nechte substrát vyschnout. Každé 2 týdny přihnojujte. Odstraňujte odkvetlé květy. Do truhlíku vysazujte macešky na jaře.
 • Množení: výsevem v červnu až červenci.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16157 (novesluzby.cz#20477)


Přidat komentář