Olivovník - jak jej pěstovat

Toužíte si vypěstovat vlastní olivy? I když se olivovníku daří především ve středomořském klimatu, můžete jej pěstovat i u Vás na zahradě. Existují také bonsaje olivovníků, které můžete pěstovat i doma.

Podle řeckých bájí, byl olivovník darován Athéňanům bohyní Athénou. Ve skutečnosti jej ale do Řecka dovezli Féničané, kteří již ve 4. stol.př.n.l. obchodovali s olivovým olejem

Následující článek Vám poradí, jak s pěstováním olivovníku začít.

Olivovník evropský (Olea europaea) a jeho pěstování

Olivovník evropský sice pochází původně z Asie, v současnosti se s ním ale setkáte v oblastech středozemní Evropy. Jde o stále zelený strom či keř s tuhými úzkými, špičatými listy šedozelené barvy, které jsou na rubu stříbrné. Květy jsou drobné, krémově bílé a příjemně voní. Kmen olivovníku je poměrně krátký, zakroucený a jeho koruna je poměrně rozvětvená. Olivovníky dosahují 2 – 15 m a pěstují se pro své plodiny – olivy.

Olivovník je velmi odolný a dožívá se i několika tisíce let. Patří také mezi jednu z nejstarších užitkových plodin na světě. Před čtyřmi tisíci lety se olivový olej používal i jako platidlo. V současnosti již existuje kolem 400 kultivarů olivovníku. Olivovníky kvetou během června a července.

Jaká je historie pěstování olivovníků

Olivovníky byly pěstovány již před 8 000 lety na Středním Východě. Pěstovali je Féničané, Řekové i Římané, kteří olivovníky vysázeli na všech dobytých územích a tím se zasloužili o jejich rozšíření téměř po celém světě. Římané také začali jako první z oliv lisovat olivový olej modernějším způsobem, který mu zaručoval mnohem delší trvanlivost. Olivovníky se využívali jak v kuchyni, v kosmetice, byly jim přisuzovány také různé náboženské vlastnosti.

Pěstování olivovníku v nádobě

Olivovník můžeme pěstovat jak na zahradě, tak i doma. Pro pěstování doma se ovšem mnohem lépe hodí v podobě bonsaje.

Olivovník zasazujeme do nádoby.

Olivovník je poměrně pomalu rostoucí plodinou, to znamená že teprve kolem 20 roku má největší úrodu. Prvních sedm let olivy vůbec nerodí. Pokud chcete mít vlastní úrodu oliv, musíte být tedy trpěliví.

Stanoviště a substrát – olivovník

Olivovníku se nejlépe daří ve vápencové půdě. Má rád spíše kopcovitý terén a mírné klima.

Nesnáší ovšem velký chlad, při teplotě 10 °C po nulou může dojít k poškození kořenů a tím ke ztrátě celé rostliny. V našich podmínkách je tedy výhodné pěstovat olivovník v nádobě, v létě jej nechat venku a v zimě v chladném, ovšem světlém prostoru (například na chodbě, či v zimní zahradě).

Nevadí mu ani větrné místo, musí ovšem být slunné a teplé.

Semena olivovníku se mohou zasévat během celého roku. Semena je nejlepší zasadit do nádoby, zasít je napovrch a poté umístit na slunné místo, ne ovšem na přímé slunce. Semena by měla vyklíčit během 14 - 21 dnů.

Zálivka a hnojení olivovníku

Olivovník nemá rád přemokření, takže jej zaléváme až je půda suchá. Během letního období můžete olivovník jednou měsíčně přihnojit hnojivem pro pokojové rostliny. Starší venkovní olivovníky není nutné zalévat, zaléváme je pouze během dlouhého suchého období.

Množení olivovníku

Olivovník se množí řízkováním v létě. Řízky by měly dlouhé 10 – 20 cm a obsahovat alespoň 3 očka.

Přezimování olivovníku

Pokud olivovník pěstujete venku na zahradě, v zimě jej umístěte do chladnější světlé místnosti s teplotou kolem 8 °C. Olivovníky totiž teploty větší než -10 °C snáší velmi špatně. Na přesuny ale olivovníky reagují částečným opadem listů.

Sklizeň olivovníku

Zelené olivy se sklízejí na začátku zrání, což je konec září a černé olivy po jejich dozrání od konce listopadu do konce prosince. Černé olivy jsou tedy ve skutečnosti dozrálé olivy zelené. Tyto olivy sklizené v naší zeměpisné šířce, se bohužel s pravými středozemními olivami nedají příliš srovnávat, a to ani chuťově a ani velikostně.

Choroby a škůdci olivovníku

Olivovník je poměrně houževnatá rostlina a na napadení škůdci, či chorobami většinou moc netrpí. Velmi dobře také vzdoruje plísním.

Využití olivovníku

Olivovník se** pěstuje pro olivy**. Olivy jsou velmi málo kalorické a přesto jsou hodně syté. Jsou zdrojem vitamínů, minerálů, vlákniny a nenasycených mastných kyselin. Zralé černé olivy jsou téměř nepoživatelné, proto se nakládají. Ve studené kuchyni se využívají jako dochucení salátů, v teplé kuchyni se hodí k drůbeži.

Z oliv se lisuje** olivový olej**, který je výborně stravitelný a řadí se k nejkvalitnějším olejům. Olivový olej je také skvělým olejem pro péči o pokožku, vlasy i nehty.

I když je olivovník považován za nenáročnou, houževnatou a dlouhověkou rostlinu, v našich podmínkách neprospívá tolik jako ve středomoří. U nás se dá olivovník poměrně úspěšně pěstovat, ovšem olivy plodí jen výjimečně. To ale neznamená, že nemá cenu jej pěstovat, jde přece o zajímavou rostlinu, který může sloužit i jako rostlina okrasná. A pokud nerodí olivy, během června a července Vás obdaří alespoň příjemně vonící květy.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16177 (novesluzby.cz#21033)


Diskuze a zkušenosti

Jan Kopal | 23.12.2012 21:28
Re: Olivovník - jak jej pěstovat Dobrý den, potřebuji radu. Letos jsem zakoupil olivovník a umístil ho v květináči na zahradě. Na podzim jsem ho přenesl do domu a on začal silně opadávat. Je v místnosti s denním osvětlením a místnost není vytápěná. Zalévám ho dešťovou vodou asi 1xměsíčně. Díky za radu

Veronika | 30.05.2013 16:58
Re: Olivovník - jak jej pěstovat Taky mi na zimu víceméně opadal, ale na jaře nahodil nové lístky, dala jsem ho na terasu a teď obráží jak zběsilý.... V.

Romana | 26.06.2013 10:04
Re: Olivovník - jak jej pěstovat - škůdci A můj olivovník byl vždycky krásný, po lo?ském létě jsem ho jako každý rok dala do chladné místnosti a tentokrát ho cosi napadlo. Listy vypadají jako když je pocákám barvou a ze spodu listů jsou malinké bílé \"cosi\". Celý jsem ho ostříhala, ošetřila chemicky, nějakou dobu to bylo ok a už se to objevilo znovu:-((((

Marie | 18.08.2013 14:14
Re: Olivovník - jak jej pěstovat Olivovník mám přes dva roky a vždycky když s ním hnu /mám ho ve velkém květináči a přesouvám ho na jaře ven a na podzim do haly/ tak shodí skoro všechny lístky, ale pak zas znovu obrazí, je to normální-ostatně se o tom píše i v článku nahoře..

Karel | 13.03.2014 16:58
Re: Olivovník - jak jej pěstovat Mám stejný problém jako romana objevili semi po celém kmeni bílé flícky koruna uschclá a v půlce kmene raší rychle nové větve a už jsou napadené stejně čím ošetřit ?

Radka | 25.04.2014 12:43
Re: Olivovník - jak jej pěstovat Dostala jsem dva olivovniky a vubec nevim co so nimi. Nejprve skoro cely opadaly a pak vyrazily dlouhe zelene slahouny s listky. Nevim jestli je sestrihat nebo nechat. Nevypada to vubec hezky. Poradi nekdo ?


Přidat komentář