Krmítka pro ptáky - výběr a umístění

Zkuste přilákat do své zahrady či na balkón ptáky, prokážou vám službu tím, že se postarají o ochranu rostlin, které si pěstujete. Pro tento účel si pořiďte krmítko. Zde se dočtete, z jakých typů krmítek můžete vybírat.

Proč přilákat ptáky na zahradu?

K čemu vám poslouží** ptáci ve vaší zahradě**? Jednak vaše zahrada ožije, a pokud máte malé děti, jsou ptáčci lákavým objektem k pozorování. Za další, ptáci pomohou zajistit biologickou ochranu vaší zeleně. Jak? Ptáci uloví významné množství nežádoucího hmyzu, který by se rád živil na vašich rostlinách, a to zejména v období, kdy rodí mladé. Ptáci zbaví vaše rostliny brouků, housenek i hmyzích vajíček.

Jak přilákat ptáky na zahradu?

Ptáky nejlépe nalákáte, když vhodně umístíte krmítko s potravou. Potom už jen můžete spokojeně sledovat slet opeřenců a živé hemžení kolem vašeho krmítka se zobem. Krmítko zavěste na větev stromu či keře, můžete ho postavit i na verandu či na okenní parapet, nebo na zem. Krmítka mohou stát i na vysokém stojanu.

Jak se starat o krmítko pro ptáky?

Krmítko byste měli udržovat v čistotě, to znamená, alespoň jedenkrát do měsíce ho vyčistěte horkou vodou. Čištění značně usnadňují takové typy, které mají odnímatelnou základnu. Díky údržbě zabráníte šíření nemocí u ptáků a také minimalizujete jejich případné zažívací obtíže. Také je důležitý výběr správného krmiva. Ptáci nesnesou zbytky od vašeho stolu, na to pozor. Zbytky z kuchyně by jim mohly přivést komplikované zažívací problémy, následkem kterých by dokonce mohli uhynout. Pravidelně doplňujte vodu, a to i v zimě. Voda by měla být čistá. Také se doporučuje umístit na zahradu koupátko pro ptáky.

Dřevěná krmítka pro ptáky, plastová krmítka pro ptáky

Lidé si obvykle představí klasické dřevěné krmítko se stříškou. Doba pokročila, tedy i krmítka, která jsou volně k dostání na trhu, byla vylepšena, co se týká funkčnosti, praktičnosti i vzhledu.

Krmítka lze třídit do kategorií podle účelu, nebo podle materiálu, ze kterého jsou vyrobeny. Krmítka mohou být plastová, dřevěná, klasická nebo moderní. Podle druhu účelu jsou krmítka na zrní,** na ořechy** a další druhy ptačí potravy.

Krmítka na zrní, dávkování zrní

Polykarbonátové krmítko je ve tvaru tuby, která by neměla časem ani žloutnout, ani praskat, ale měla by vydržet veškeré změny ročních období i povětrnostních podmínek. Průhledná plastová tuba je výhodná pro ptáky i pro vás, kteří zrní doplňujete, protože snadno vidíte, kolik zrní v krmítku zbývá. Taktéž lze zakoupit krmítko, které má ochranu proti veverkám, kterou tvoří kovová objímka umístěná kolem krmítka, přičemž ptáci se pohodlně dostanou ke krmícím otvorům. Taktéž lze nastavit dávkování zrní a takové krmítko má další výhodu, je samočisticí.

Specializovaná krmítka pro ptáky

Zvláštní druhy krmítek představují** krmítka určená na ořechy**, lůj nebo například na slunečnicová semínka. Mohou také obsahovat misku, do které můžete ptačí návštěvě chystat červy nebo sušenou směs. Ochranná klec zabraňuje veverkám a velkým ptákům k přístupu k ořechům a jinému krmivu.

Dřevěná krmítka pro ptáky

Dřevěná krmítka vypadají přírodně a útulně. Krásné je například dřevěné krmítko se sedlovou stříškou na stojanu, svůj účel i parádu však zaručí, i když ho zavěsíte na větev. Pokud byste chtěli dřevěné krmítko umístit na zem, pohlídejte si, aby bylo vyrobeno z odolného dřeva a bylo napuštěno ochranou proti trouchnivění.

Krmítko může mít i netypický vzhled

Moderní krmítka snad ani krmítka pro ptáky nepřipomínají. Ptákům však napoví obsah krmiva, takže nemějte obavy, že by keramické krmítko ve tvaru ležatého oválu či zvláštní vlnovky nenašli.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16194 (novesluzby.cz#23103)


Přidat komentář