Jak správně zazimovat růže

Růže jsou ozdobou snad každé zahrady. Aby byly rok co rok stejně krásné, je důležité nejen správné hnojení a prostřihávání, ale také zazimování, které má velký vliv na další sezónu.

Jak správně zazimovat růže?

Symbol romantiky, vášně i zrady, královna květin, takové jsou růže. Díky svému vzhledu a nenáročnosti na pěstování jsou velmi oblíbenou květinou v mnoha zahradách. Nejsou citlivé na teplotu, ani na nadmořskou výšku místa pěstování. Slunce samozřejmě potřebují, ale ne příliš, ne mnoho větru a nejlepší je hluboká půda. Ta je zcela vyhovující je hlinitopísčitá až hlinitá. A protože se růže mohou vysazovat dvakrát ročně, na jaře a na podzim, je důležité vědět vše o správném zazimování růží právě, pokud se rozhodnete vysazovat na podzim, aby příští rok růže krásně vykvetly.

Kdy zazimovat růže?

Už s příchodem chladných listopadových dní je vhodné začít u růží se zazimováním, nejpozději však koncem listopadu.

Příprava růží před zazimováním

Před samotným zazimováním je velice důležité růži ošetřit. Nejprve odstraňte všechny květy, šípky a staré listy, které růži ještě neopadaly, protože by mohly být napadeny škůdci z minulé sezóny nebo různými chorobami. Vzhledem k tomu, že se růže později zakrývá zeminou, měli by tito škůdci dobré podmínky pro přežití do dalšího roku. Proto je také dobré vědět, že se růže nikdy nezahrnuje listy, neboť by to byla skrýš takřka ideální. Nejhodnější variantou je okolí růže vyplet. Následným krokem při zazimování, po odklidu zbylých listů apod., by mělo být ostříhání, kdy růži mírně sestřihnete, ideálně zhruba na polovinu výšky.

Jak postupovat při zazimování růží?

Následně ji zahrňte zeminou do výšky zhruba 20 cm, která by měla i vyživovat zazimovaný keřík. To znamená, že zeminu lze doplnit například vyzrálým kompostem nebo rozleželým hnojem. Nejlepší je údajně rozleželý hnůj od krav. Kromě zahrnutí zeminou můžete samotné růže přikrýt ještě listím nebo chvojím, pro lepší tepelnou izolaci. Další výhodou zakrytí růží je i ochrana před množstvím ptáků, kteří ve snaze najít potravu velmi často rozhrabují zem a odhrabávají tak zeminu u samotných růží. Tím se odhalují až kořeny a rostlina může dokonce umrznout. Navíc na jaře je taková ochrana výhodná proti přízemním mrazíkům a odpařování, jinak také vysychání. Kořeny totiž nemají schopnost dostatečně zásobovat nadzemní část rostliny vodou. U stromkových růží je potřeba také ohnout korunky a přiháčkovat je do brázdy. A poté je opět zahrnout zeminou. Kmínky u mladých stromkových růží můžete chránit mimo jiné i pěnovou izolací na potrubí. Důležité je upozornit, že ohýbání starších stromkových růží se nedoporučuje vzhledem ke křehkosti větviček, které by se mohly poškodit nebo zlámat. Korunky se tedy zazimovávají za pomoci juty nebo papírových pytlů, které se přetáhnou přes korunky rostliny.  Zazimování jutou je jednoduché: juta se naplní slámou a jenom omotá kolem kmínku.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16193 (novesluzby.cz#23064)


Diskuze a zkušenosti

Katka | 31.10.2014 16:20
Re: Jak správně zazimovat růže No, to je otázka, na kterou hledám odpověď už pár zim. Letos jsem objevila tenhle web: http://www.ruze.cz/, tak doufám, že když se budu řídit radami zkušenějších, růže mi porostou a nebudou umírat :)


Přidat komentář