Gabiony, gabionové zdi a ploty - Jihomoravský kraj

Máte zahradu a je ve svahu? Chtěli byste na ní vytvořit nějaké terasy a opěrné zdi? Nebo je vaše zahrada v rovině a vy dumáte nad tím, jaké oplocení zvolit? V obou případech by vás mohly zaujmout gabiony.

Víte, co je to gabion? Už jste o něčem takovém jako je gabion někdy slyšeli? Většina z vás pravděpodobně toto slovo slyší vůbec poprvé. Přesto to nemusí znamenat, že gabiony neznáte. Téměř určitě už jste nějaký gabion viděli, mnozí z vás jej dokonce vídáte denně, akorát nevíte, že se jedná o gabion.

Co je to gabion?

Už jste někdy viděli, že si nějací lidé na svou zahradu pořídili namísto oplocení nebo cihlové zdi zeď z kamenů spoutaných drátem? Rovněž u břehů potoků můžeme občas vidět, že jsou břehy zpevněny taktéž kameny uloženými v drátěných koších. Pokud jezdíte často po dálnici, pak v těch úsecích, které jsou zaříznuté hluboko do terénu, jste si určitě všimli, že prudké svahy okolo dálnice bývají v některých místech také zpevněné množstvím kamenů v drátěných koších. Stejné zpevňující kameny v drátech bývají k vidění i pod novými mosty, na stavbách železničních koridorů i jinde. Všechny tyto kamenné zdi nebo zpevňující prvky svahů či břehů, pokud jsou kameny poskládané v drátěných koších, se nazývají gabiony.

Kde se používají gabiony?

Gabiony se často používají tam, kde je potřeba zpevnit prudší svah nebo břeh potoka či rybníka. Protože výrazným prvkem gabionů jsou kameny, zalíbily se gabiony jako spojení kamene a kovu i zahradním architektům. Díky tomu se gabiony začaly dostávat jako opěrné prvky svahovitých pozemků nebo jako oplocení namísto cihlových zdí i do soukromých zahrad. Stále častěji bývají gabiony v zahradách vnímány jako estetická záležitost, ne jen jako praktická věc. Proto se v zahradách začínají používat nejen jako oplocení nebo zpevnění svahů, ale i jako zdobný prvek. Pokud se i vám gabiony zalíbily a chtěli byste je mít ve své zahradě, můžeme vám doporučit brněnskou společnost A-Z GABION, s.r.o., která se zabývá realizací gabionů a rovněž poradenstvím či návrhy technického řešení v této oblasti.

Gabiony - Jihomoravský kraj

Firma A-Z GABION, s.r.o. se zaměřuje na veškeré služby týkající se gabionů. Společnost A-Z GABION, s.r.o. poskytuje odborné poradenství týkající se gabionů, provádí návrhy technického řešení, dopravu materiálu na stavbu a samozřejmě i konečné zhotovení gabionové konstrukce.

Společnost A-Z GABION, s.r.o. provádí realizaci gabionů a poskytuje ostatní služby týkající se gabionů jak v soukromých zahradách, tak i ve veřejných stavbách.

Sortiment firmy A-Z GABION, s.r.o. tvoří:

  • svařené a pletené gabiony
  • ochranné sítě
  • geotextilie
  • geomříže
  • spojovací prvky
  • ztužovací prvky a pomocný materiál

Firma A-Z GABION, s.r.o. vám v případě vašeho zájmu může zdarma zpracovat aktuální cenovou nabídku na základě vašich požadavků.

Pokud se vám gabiony zalíbily a rádi byste využili služeb společnosti A-Z GABION, s.r.o., máme pro vás důležité kontakty: A-Z GABION, s.r.o., internetové stránky: http://www.gabions.cz/, e-mail: a-zgabion@email.cz, telefonní číslo: +420 604 273 018.

Kdy a kde vznikly gabiony?

Protože se v naší krajině začaly gabiony hojněji objevovat teprve v posledních letech, mohlo by to v nás snadno vyvolat dojem, že gabiony jsou novinkou, kterou dříve lidstvo neznalo. Jenže ve skutečnosti tomu tak není. První doložitelné používání gabionů je možné datovat do doby přibližné před 7000 lety. To už je hodně dávno, viďte. A kde se už tenkrát gabiony používaly? A vypadaly stejně jako ty, které známe my? První doklady o gabionech máme ze starověkého Egypta a samozřejmě, že zcela stejné jako jsou ty naše nebyly. Stejný byl ovšem princip jejich výroby a také jejich používání. Ve starověkém Egyptě se gabiony vyráběly nikoliv s pomocí drátů ale díky spletenému rákosu, který se následně plnil kameny. Rákosové „tašky“ s kameny se pak používaly pro zpevnění říčních břehů. Gabiony podobné těm Egyptským se používaly po dalších sedm tisíc let na různých místech světa a k různým účelům. Již v roce 1893 byl v Evropě, konkrétně v Itálii, poprvé použit gabion vyrobený pomocí ocelového drátu. Od té doby se drátěné gabiony používají stále. Dlouhá historie gabionů jistě svědčí o jejich funkčnosti a užitečnosti, na kterou se můžeme spolehnout i my.

Jak se staví gabiony?

Pokud jsme se rozhodli využít gabion v naší zahradě, měli bychom vědět, že před položením gabionů je nezbytná určitá úprava terénu, která bude tím náročnější, čím svahovitější máme v zahradě terén. Pokud si na stavbu gabionů najmeme firmu, je samozřejmé, že tato firma provede i nezbytnou úpravu terénu, proto se tímto nemusíme až tak zaobírat. Před pokládáním gabionů se provádí srovnání terénu do roviny a zhutnění podloží. Mohou se použít také gabionové matrace, které se terénu snadno přizpůsobí. Samotné gabionové konstrukce jsou vyrobeny z kovových sítí, které se naplňují lomovým nebo přírodním kamenem, což záleží na požadavcích zákazníka. Jiný kámen lze použít tam, kde má gabion čistě praktickou funkci, čili například pro zpevnění břehů, a jiný kámen se použije v případě, kdy je na gabion kladen požadavek estetičnosti, čili v zahradách, parcích, popřípadě interiéru. Moderní architektura totiž občas využívá gabiony jako zdobný prvek také do vnitřních prostor budov.

Kovová konstrukce gabionů a výplň gabionů Jihomoravský kraj

Na výrobu kovové sítě gabionu se používá ocelový antikorozně upravený drát. Oka gabionových sítí jsou velká 5 x 10, popřípadě 10 x 10 centimetrů. Jednotlivé gabionové konstrukce se mezi sebou spojují kovovými sponami. Na výplň gabionů, na které je kladen požadavek estetičnosti, se obvykle používá lomový kámen, který se však použije pouze na pohledovou stranu gabionu. Ideální rozměry lomového kamene jsou jeden a půl až trojnásobkem velikosti oka sítě. Do vnitřních prostor gabionů se pak použijí ostatní kameny, u nichž už na vzhledu ani velikosti tolik nezáleží. Kámen by měl být samozřejmě odolný vůči povětrnostním vlivům. Kromě kamenů se někdy pro gabiony používají také jiné typy výplní. Vždy záleží na požadavcích zákazníka a na tom, k čemu budou gabiony určeny. Pro výplň gabionů lze použít například drcený beton nebo odpadní materiál ze stavby popřípadě také zeminu. Gabiony vyplněné těmito materiály se samozřejmě používají jen v průmyslových stavbách, neboť do parků, zahrad či na jiná veřejná místa by byly pro svůj horší vzhled nevhodné.

Gabiony v zahradě Jihomoravský kraj

Pokud máte v zahradě gabionovou zeď, bude záležet jen na vás, zda dáte přednost čisté kráse kamenů a oceli, nebo se zeď pokusíte zjemnit výsadbou rostlin. Pokud byste chtěli gabiony ozelenit, je možné volit například břečťan, který se na opoře drží pomocí přísavných vzdušných kořínků. Dokáže se díky tomu udržet jak na dřevě, tak i na kamenech a nepotřebuje oporu v podobě tyčí. Kromě břečťanu nebo jiných typů popínavých rostlin můžeme volit i výsadbu rostlinek přímo mezi kameny. Mezery mezi kameny před tím pochopitelně musíme naplnit zeminou. Pro suché a na živiny chudé prostředí kamenných zdí se dobře hodí suchomilné a odolné rostliny, například netřesky nebo skalničky.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16207 (novesluzby.cz#23435)


Přidat komentář