Dětské hřiště na zahradě

Bydlíte v domečku se zahradou nebo v menším bytovém domě s okolním prostředím plným zeleně a čistého vzduchu? Bylo by škoda, aby vaše děti seděly doma a za pěkného počasí se jen válely u počítače či televize.

Plánujete stavbu dětského hřiště?

Dostali jste nápad, nebo si vaše děti o nějaké to pískoviště se skluzavkou řekly samy? Ještě než jim pořídíte pískoviště, houpačku, skluzavku nebo trampolínu, musíte zvážit několik základních věcí. Většinu lidí zajímají hlavně náklady, tedy co to bude stát. Pak bychom také měli zvážit, jak velkou úpravu  zahrady, bude výstavba hřiště potřebovat. Taky si musíte před nákupem nebo výrobou** dětského hřiště** uvědomit, že děti rostou „jako z vody“ a co je baví teď, je nebude bavit za 5 let. A co je na tomto typu investice to nejdůležitější? Dětské hřiště na zahradu by mělo být především bezpečné. To znamená nešetřit na materiálech a také vybírat mezi solidními firmami, které se výrobou dětských hřišť už několik let zabývají.

Kam dětské hřiště umístit?

Velmi důležitým aspektem bezpečnosti dětského hřiště, je jeho umístění. Zásadně by se dětské hřiště nemělo  nacházet v blízkosti silnice nebo bazénu. Také zahradní jezírka mohou být nebezpečná. Pokud budete svým dětem stavět například skluzavku a pokud máte na zahradě nějaký kopeček, využijte ho. Ušetříte si tím čas s navážením hlíny. Podobně můžete využít i ostatní přednosti či nedostatky vaší zahrady. Pokud chcete, aby vaše malé děti trávili na zahradě a dětském hřišti svůj čas, měli byste zahradu pořádně zkontrolovat, zda se na ní nenachází něco, o co by se mohly děti poranit. Například sklo, hřebíky, apod. Po montáži dětského hřiště je kontrola zahrady nutnost. Jistě najdete spoustu hřebíčku, které se během montáže ztratí v trávě. Není na škodu zahradu kontrolovat průběžně, alespoň jednou za měsíc.

Jaký typ dětského hřiště zvolit

Zde se musíte ohlížet na věk vašich dětí, ale také se dívat tak trochu do budoucna. Jsou typy různých skluzavek, houpaček, které se dají využívat jen do určitého věku, některé typy uspokojí děti i na několik let. Proto při výběru dětského hřiště na zahradu byste měli spolupracovat se svými dětmi, pokud to jen trochu jde. Nejmenším dětem se jistě zavděčíte pískovištěm či pružinovými houpačkami, starším dětem se bude jistě líbit malý zahradní domeček, ve kterém mohou se svými kamarády hrát hry. Děti předškolního věku se jistě vydovádí na různých prolézačkách a houpačkách, školák ocení například lezeckou stěnu, menší hrací plochy na basketbal, fotbal, hokejbal, ale i minigolf.

Velmi oblíbenými jsou tzv. multifunkční dětská hřiště. Jde o sestavu se skluzavkou, lezecí stěnou, rozhlednou, šplhacím lanem, houpačkou a pískovištěm. Taková sestava vás může přijít od 25 000 – 70 000 Kč.

Dětské hřiště u domu

Nebydlíte-li v rodinném domě se zahradou, ale v paneláku, či menší bytovce, ani zde se nemusíte s vidinou vlastního dětského hřiště rozloučit. Můžete oslovit své sousedy, především ty, které mají malé děti, vypracovat menší představu, jak by mohlo dětské hřiště vypadat a kolik peněz by se potřebovalo vybrat a oslovit je. Pokud se ve vašem domě nachází několik rodin s malými dětmi, máte velkou pravděpodobnost, že se dohodnete. Pokud máte se svými sousedy dobré vztahy, můžete se například domluvit, že svým dětem dětské hřiště společnými silami postavíte. Stačí nakoupit potřebný materiál, nechat si poradit od profesionální firmy a je to. Takové hřiště může u vašeho domu vydržet i několik desítek let a mohou ho využívat v budoucnu i další rodiny, které na potomky teprve čekají. V tomto případě by z jejich strany měla přijít určitá kompenzace za náklady, které jste do toho vložili před několika lety. S touto variantou byste však měli počítat již při samotné návrhu dětského hřiště a seznámit s ní i zbytek rodin z vašeho domu, kteří do toho s vámi nešli.

Cena dětského hřiště

Cena dětského hřiště se odvíjí od materiálu, provedení, složitosti, dodavatele a záruce. Hezkého dětské hřiště můžete pořídit od již 7.479Kč . Horní hranice může být  samozřejmě mnohem mnohem vyšší. Sestavy s několika komponenty (skluzavka, pískoviště, kolotoč, houpačky, horolezecká stěna atd.) se pohybují od 15 000 a víš. Samotné pískoviště s ohrádkou vás vyjde od 10 000 – 15 000, ale také si ho můžete pořídit mnohem levně. Stačí zbít několik stabilních polen do tvaru ohrádky, navézt písek (ten můžete sehnat kdekoliv) a do 5 000 Kč se jistě vejdete. Pokud chcete dětem postavit malý dřevěný dětský zahradní domeček, náklady na něj se pohybují od 10 000 – 15 000 Kč.

Pokud nemáte dostatek financí na to, abyste splnili svým dětem přesně do puntíku jejich představy (ale i svoje) o tom, jak by mělo vypadat dětské hřiště, udělejte z nedostatku přednost. Dnešní dětská hřiště se dají velmi dobře a jednoduše rozšiřovat a přidávat k nim různé další komponenty postupně. Takže můžete začít u jednoduchého pískoviště, za rok k němu přistavit skluzavku s houpačkou, další rok zahradní domeček atd. Můžete své děti také motivovat. Pokud budou mít na konci školního roku pěkné vysvědčení, můžete jim dětské hřiště rozšířit například o trampolínu apod.

Rady a tipy při stavbě dětského hřiště

  • Základní nářadí pro stavbu dětského hřiště je: pila, pilník, kladivo,elektrická vrtačka. Speciální nářadí a pevné části jsou obvykle součástí dodaného hřiště.
  • Montáže dětského hřiště se nebojte. K dodanému hřišti obdržíte i stručný návod spolu s instrukcemi, které vás povedou krok za krokem k celkovému zhotovení.
  • Povrch v okolí hrací sestavy by měl tlumit náraz. Vhodný je proto písek, dřevěná štěpka, tráva či další měkké materiály. Zapomeňte na beton, štěrk nebo asfalt.
  • K sestavení dětského hřiště používejte kvalitní řeziva. Může to být tvrdé dřevo, které je odolné vůči hnilobě, ale i dřevokaznému hmyzu. Doporučuje se jehličnaté dřevo, které je hoblované se sraženými hranami, opatřené ochranným nátěrem a lazurovacími laky. Hrací sestavy z kvalitního dřeva jsou bezpečné, musíme však dodržet přesně návod pro stavbu.
  • Pokud budete pořizovat dětem pískoviště, mělo by být chráněné sítěmi proti kočkám. Kočky by totiž mohly do písku vykonávat svou potřebu, což může být pro děti nebezpečné.
  • Z bezpečnostních důvodů kontrolujte dětské hřiště podle doporučení dodavatele, obvykle na začátku a pak tak dva krát do měsíce během sezóny.
  • Dětské sestavy obsahují kotvící kovové prvky. Tyto prvky konstrukci dále stabilizují . Při stavbě se tyto prvky zabetonují do podkladu z písku.

Kde koupit kvalitní dětské hřiště?

V dnešní době je možností kde koupit dětské hřiště spousty. Jen na internetu je několik desítek firem, na které se můžete obrátit. Také v různých obchodních domech s nábytkem můžete některé komponenty pro dětské hřiště pořídit. Pokud však chcete mít kvalitní a účelné dětské hřiště, které vám vydrží dlouhá léta, obraťte se raději na odborníky.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16203 (novesluzby.cz#23350)


Přidat komentář