Česnek okrasný (Allium) - krásné bydlení

Jelikož se blíží podzim, blíží se i doba sázení česneku. Česnek sice patří do zeleninové zahrádky, ale existuje spousta druhů okrasných česneků, které se hodí i do květinové zahrádky. Květenství česneku je navíc opravdu krásné.

Allium – okrasný česnek

Okrasný česnek je ideální rostlina pro každého začínajícího zahrádkáře, ale také pro někoho, kdo hledá nenáročnou rostlinu do svého květinového záhonu. Česnek se hodí především do trvalkových záhonů. Cibule česneku se sice sází na podzim, ale vykvete až v květnu. Některé druhy mohou ale kvést až do srpna.

Okrasný česnek dosahuje výšky v průměru přibližně 80 – 100 cm (záleží na odrůdě), sází se o něco hlouběji než je výška jeho cibule (10 - 15 cm) a má fialové až červené květenství. Mezi nejoblíbenější druhy patří: česnek perský, česnek kýlnatý, česnek obrovský, česnek kulatohlavý a česnek vysokohorský.

Proč zařadit česnek do zahrádky?

  • Česnek je opravdu nenáročná rostlina s nádhernými květy. Roste v kterémkoliv typu půdy (nejvíce se mu líbí půda dobře propustná) a nepotřebuje ani moc péče.
  • Škůdci se od česneku drží dál, protože i když jde jen o okrasný česnek, jeho cibule si zachovává typickou česnekovou chuť.
  • Česneku nevadí sucho. Prosperuje i v sušších podmínkách.
  • Česnek není náchylný na žádné choroby ani škůdce.
  • Česnek se množí přirozeně, takže se o jeho množení ani nemusíte starat.

Pěstujeme okrasné česneky

Okrasný česnek je rostlina pyšnící se krásnými květy i listy. Skvěle se hodí jako řezaná květina pro čerstvé, nebo sušené kytice. Existuje více než 700 různých typů česneků, které se vyskytují po celém světě. Teprve v 19. století se z česneku stala i okrasná rostlina.

Okrasné česneky jsou mrazuvzdorné a nemají žádné zvláštní požadavky na pěstování. Ovšem mají rády slunce a rostou lépe, pokud si jej mohou užívat po většinu dne. Jelikož se množí přirozeně, můžete je jednoduše zasadit a už se o ně nestarat. Vydrží tak růst několik let.

Okrasný česnek je velmi tolerantní, nevadí mu sucho, netrpí žádnými vážnějšími nemocemi a i škůdci se od něj drží dál.

Kdy se sází okrasný česnek?

Okrasný česnek se sází na podzim. Nejlepším měsícem pro jeho výsadbu je listopad. Je pravda, že cibule česneků nejsou tak snadno dostupné jako ostatní okrasné květiny jako jsou narcisy či tulipány. Pokud nenajdete cibule v nejbližším zahrádkářství, není problém si je nechat objednat, nebo si je rovnou objednat přes Internet a nechat poslat poštou.

Jaké jsou nejoblíbenější odrůdy okrasného česneku?

Existuje několik desítek odrůd česneku, které se hodí pro** okrasné pěstování na zahrádce**. Níže se seznámíte s těmi nejoblíbenějšími mezi pěstovateli. Můžete najít druhy s kulovitým i s chomáčovitým květenstvím. Některé druhy dokonce příjemně voní, ovšem většina si zachovává typické česnekové aroma.

Purple Sensation (Allium aflatunense)

Jde o světle fialovou až růžovou kouli kvetoucí od začátku června. Purple Sensation začíná kvést hned po pozdních tulipánech. Průměr kvetu se pohybuje v rozmezí od 5 do 10 cm. Jde o robustní rostlinu dosahující výše 60 – 75 cm. Purple Sensation má jedny z nejhezčích květů a je viditelný již z dálky.

Globemaster (Allium Globemaster)

Globemaster je jedním z nejvyšších česneků, jeho stonek dosahuje výšky 90 – 120 cm. A jeho tmavě fialový květ může mít v průměru až kolem 25 cm. Začíná kvést v polovině června. Globemaster byl letos v Holandsku zvolen cibulovinou roku 2010.

Česnek Christophův (Allium christophii)

Dosahuje výšky 40 – 60 cm. Květe v květnu až červenci a jeho květ má průměr okolo 25 cm. Květenství je složeno z 50 hvězdovitých, modrých až fialových květů.

Česnek modrý (Allium caeruleum)

Česnek modrý se pyšní azurově modrými a hustými květenstvími, které mají v průměru 2 – 3 cm. Stonky jsou vysoké 40 – 60 cm a jsou poměrně tlusté. Kvete od května do června.

Česnek karatavský (Allium karataviense)

Česnek karatavský patří k menším druhům česneku. Dosahuje výšky 15 – 25 cm, hodí se tedy i na skalky, kde nebude příliš převyšovat ostatní květiny. Kvete od května. Můžete nalézt světle fialové i krémově bílé květy v průměru kolem 5 – 10 cm. Česnek karatavský pochází ze Střední Asie a u nás se pěstuje jako skalnička.

Česnek obrovský (Allium giganteum)

Česnek obrovský patří spolu s Globemasterem k největším druhům česneku okrasného. Pyšní se sytě fialovými a hustými květy. Kvete od května do června. Dosahuje výšky až 180 cm.

Česnek kulatohlavý (Allium sphaerocephalon)

Česnek kulatohlavý kvete od července do srpna, patří tedy k nejpozději kvetoucím česnekům. Začíná kvést pár týdnů po Purple Sensation. Má oválné tmavě fialové až purpurové květy široké přibližně 2,5 cm a jeho výška se pohybuje okolo 30 - 80 cm.

Česnek zlatožlutý (Allium flavum)

Česnek zlatožlutý kvete během letního slunovratu. Má žlutozlatou barvu, existují ovšem příbuzné druhy, které kvetou žlutě, růžově a bíle. Výška česneku zlatožlutého se pohybuje okolo 30 – 60 cm. Tento česnek pochází z Jižní Evropy.

Závěrem – Česnek okrasný (Allium)

Pokud chcete něčím oživit svůj květinový záhon, či květinovou zahradu, zkuste okrasný česnek. Okrasné česneky nejsou nijak náročné na pěstování, takže jim nebudete muset věnovat žádnou zvláštní péči. Stačí je jen na podzim zasadit a od května do července si užívat jejich krásných květů.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id16186 (novesluzby.cz#21575)


Přidat komentář